Nakladače budou vyráběny v závodu Bobcat v Dobříši. Na rozdíl od dříve uvedených modelů řady M mají nové nakladače S550 a S590 řadu pokročilých funkcí již v základní výbavě:

- Selectable Joystick Controls (SJC) – lehké ovládání pomocí pákového ovladače (joysticku) usnadňuje využívání běžných i pokročilých funkcí.
- Vysoký průtok (High Flow) – zvyšuje produktivitu a dále rozšiřuje univerzálnost použití příslušenství Bobcat.
- Ovládací zařízení pro příslušenství (Attachment Control Device – ACD) – pro řízení funkcí příslušenství prostřednictvím joysticku.
- Dvourychlostní pohon – zvyšuje produktivitu a snižuje spotřebu paliva.
- Panel Deluxe – s možností volby více jazykových verzí, funkcí bezklíčového přístupu a správou DPF.
- Univerzální pneumatiky „Versatile Duty“ – obousměrný dezén výrazně prodlužuje životnost pneumatik.

Nové smykem řízené nakladače Bobcat řady M s motory Stage V

 

S550 Stage V

S590 Stage V

Provozní hmotnost

2995 kg

3127 kg

Užitečná nosnost

926 kg

979 kg

Bod přetížení

1852 kg

1958 kg

Dráha zdvihu

radiální

vertikální

Motor

Bobcat D24, 2,4 l, Stage V

Bobcat D24, 2,4 l, Stage V

Výkon

50,7 kW (68 k)

50,7 kW (68 k)

Bobcat uvádí na trh nové modely nakladačů S550 a S590. Završuje tak svoji inovovanou řadu M smykem řízených nakladačů a kompaktních pásových nakladačů s motory Stage V.


Systémy SJC a ACD ve standardní výbavě

Jednou z nejdůležitějších funkcí, která je u nakladačů S550 a S590 již ve standardní výbavě, je dříve volitelný systém nastavitelného ovládání pomocí pákových ovladačů Bobcat Selectable Joystick Controls (SJC). Systém SJC, který je založen na snadno a lehce použitelných pákových ovladačích, poskytuje obsluze exkluzivní funkce Bobcat i snadno přístupné spínače. Tento systém automaticky konfiguruje nakladač jako univerzální nástroj pro celodenní práci s nejširším možným výběrem příslušenství, a současně umožňuje obsluze vysoce pohodlnou práci a bezkonkurenční ovládání samotného nakladače pomocí joysticků.

Nakladače S550 a S590 se standardně nainstalovaným systémem SJC nyní nabízejí v základní výbavě také systém ovládání zařízení pro příslušenství (Attachment Control Device – ACD). Systém ACD pomocí komunikace Can-Bus k rozpoznávání příslušenství namontovaného na stroji automaticky nastaví ovládání joystickem a výstupní průtok tak, aby byla při používání příslušenství na nakladačích S550 a S590 zajištěna nejvyšší výkonnost.


Hydraulika s vysokým průtokem pro moderní příslušenství

Další výhodou je dostupnost hydrauliky s vysokým průtokem (High Flow) u modelů S550 a S590 již ve standardní výbavě. To dále rozšiřuje výjimečnou univerzálnost těchto strojů a umožňuje, aby byly používány s moderním příslušenstvím, jako jsou například zametače, frézy a okružní pily.

Jiří Karmazín, produktový manažer pro nakladače Bobcat, k tomu říká: „Nové modely nakladačů S550 a S590 završují naši řadu M. Přinášejí technologii motorů nové generace Stage V s funkcemi jako je například ovládání Bobcat SJC a hydraulika s vysokým průtokem již ve standardní výbavě. Jsou z výroby nakonfigurované jako univerzální nástroje pro použití s ještě širší řadou příslušenství Bobcat.“


Vyšší točivý moment a výkon

Motor nové generace Bobcat D24 se systémem vstřikování paliva Bosch zvyšuje celkový výkon stroje a poskytuje vyšší výkon 50,7 kW (68 k) i vyšší točivý moment. Nová technologie motoru je také spojena s nižší spotřebou paliva při stejném druhu práce, při současném splnění nejpřísnějších emisních předpisů Stage V. To zaručuje, že nakladače S550 a S590 jsou ideálními stroji pro použití při většině prací náročných na výkon.

Nakladače S550 a S590, které mají motor uložen v rámu stroje příčně, přitom stále nabízejí stejné kompaktní rozměry, které jim umožňují práci a otáčení i ve stísněných prostorách.

Motor nové generace je vybaven filtrem pevných částic (DPF) s technologií úpravy výfukových plynů, která funguje automaticky, bez nutnosti jakékoliv interakce obsluhy během normálního provozu. Použití technologie DPF umožňuje, aby byly nové nakladače používány i v zónách s přísnou regulací emisí, jako jsou například centra měst.

Navíc funkce automatického volnoběhu snižuje otáčky motoru. Pokud je joystick v neutrální poloze a nebyl použit po dobu přibližně pěti sekund, přejde na tzv. nízký volnoběh, což zajišťuje celkově tišší provoz a snížení spotřeby paliva.

Motor Bobcat nové generace také umožňuje prodloužit intervaly údržby, přičemž první servis je nyní až po 500 hodinách, a snížit četnost požadovaných výměn palivového filtru.

Oba nové modely nakladačů nabízejí dvourychlostní provoz již ve standardní výbavě, což výrazně zvyšuje maximální rychlost pojezdu z 11,4 km/h v nízkém rozsahu na 17,3 km/h ve vysokém rozsahu. Tím dochází ke zvýšení produktivity a zároveň snížení spotřeby paliva. Nakladače disponují volitelnou možností hydraulického nastavení lžíce, které při pohybu zvedacích ramen vzhůru udržuje lžíci nakladače ve stejné poloze, což obsluze umožňuje rychlejší a přesnější práci.

Bobcat uvádí na trh nové modely nakladačů S550 a S590. Završuje tak svoji inovovanou řadu M smykem řízených nakladačů a kompaktních pásových nakladačů s motory Stage V.


Ovládací panel Deluxe jako standard

Nové nakladače jsou nyní standardně vybaveny ovládacím panelem Deluxe, který byl dříve pouze volitelným příslušenstvím, a který nabízí výběr různých jazyků a telematiku pro ochranu strojů a sledování jejich výkonu.

Panel Deluxe také snižuje riziko neoprávněného použití díky funkci startování bez klíčku a obsluha může v případě potřeby pomocí panelu uzamknout a chránit heslem jak vysokoprůtokový, tak dvourychlostní systém. Nová nabídka správy DPF umožňuje snadnou správu stroje.


Zvýšené pohodlí obsluhy

Motor Bobcat nové generace umožňuje snížení hladiny hluku jak pro okolí, tak pro obsluhu. To lze kombinovat s populárními volitelnými funkcemi pro zajištění pohodlí, jako je například klimatizační systém (HVAC), který zajišťuje obsluze komfortní prostředí po celý rok a za všech povětrnostních podmínek. Volitelné odpružené sedadlo s látkovým potahem zvyšuje pohodlí pro obsluhu a rovněž volitelný systém automatického řízení jízdy Auto Ride Control zvyšuje stabilitu stroje, a tedy i komfort obsluhy.


Univerzální pneumatiky Versatile Duty

Nakladače S550 a S590 jsou standardně vybaveny univerzálními pneumatikami Versatile Duty s obousměrným dezénem pro použití na většině běžných smíšených povrchů, který výrazně prodlužuje životnost pneumatik. Jako volitelná možnost jsou dodávány pneumatiky Industrial Solid Flex, které jsou určeny pro práce spojené s intenzivním opotřebováváním pneumatik, kdy je také zvýšené riziko proražení pneumatiky.

Nové smykem řízené nakladače S550 a S590 je možné je okamžitě objednat (dodání počátkem roku 2021).