Materiál, který zraje jako dobré víno

Cor-Ten je téměř čistá ocel, která obsahuje nízký podíl jiných kovů – zejména mědi, chromu, niklu a fosforu. Díky tomu má výjimečné mechanické a korozní vlastnosti. Při použití v exteriéru se na povrchu postupně tvoří patina – ochranná vrstva, která zaručí, že už se o fasádu nemusíte více starat.

Vlivem povětrnostních podmínek můžete s postupem času obdivovat nejprve oranžové a později červenohnědé odstíny, které tmavnou. Jak rychle se to stane, ovlivňuje zejména čistota ovzduší a klimatické podmínky. Ve znečištěné a průmyslové oblasti bude tento proces rychlejší než na venkově nebo v horách. Při pravidelném zvlhčování a vysušování, například srážkami, to v našem klimatickém prostředí trvá přibližně 18–36 měsíců.

Environmentální udržitelnost jako výhoda číslo jedna

V dnešní době jsme obklopení syntetickými a chemickými materiály. Použití těch přírodních, jako jsou dřevo a kámen, se také občas neobejde bez ochranných chemických nátěrů. Materiál Cor-Ten je však výjimkou. Jakmile ho jednou máte, nemusíte se o jeho údržbu více starat. Je stoprocentně recyklovatelný a ekologický. Nádherně ladí s přírodním i městským prostředím a patina na jeho povrchu mu dodává buket nezaměnitelných barev a vzorů.

Příroda versus ruch velkoměsta

To, že Cor-Ten dokonale vynikne v přírodě, asi nemusíme zdůrazňovat. Stačí si představit oranžové až červenohnědé odstíny v obklopení zelených stromů či okrasných dřevin a trávy. Neméně praktické je jeho použití v městských oblastech. I tam, kde se o většinu materiálů musíte časem starat, je ocel s vlastní patinou bezúdržbová a odolná.

Příkladem může být použití obkladových lamel pro parkovací dům u letiště v Tallinu. Budova se nachází v rušné ulici, kde je neustálý dopravní provoz. Náročné požadavky na její vzhled měli představitelé letiště i města. Nakonec si vybrali nadčasovou fasádu z Cor-Tenu od společnosti Ruukki, a to právě pro její velkolepý vzhled a nulovou péči.

1
Parkovací dům na letišti v estonském Tallinnu zdobí lamely Cor-Ten na míru.

Ploty, zahradní prvky či mobiliář z Cor-Tenu? Určitě ano!

Myslet si, že Cor-Ten je jen fasádní materiál, by bylo mylné. Impozantní vzhled a originální barevnost přírodně zkorodované oceli podnítila kreativitu nejednoho architekta a designéra. Díky jednoduché opracovatelnosti se z ní dá vyrobit téměř všechno.

Cor-Ten lze řezat na přesné rozměry a vzory, svařovat a ohýbat do libovolných tvarů. To jej nominovalo na ideální materiál s neomezenými možnostmi designového použití pro architekty i umělce. Pomyslnou třešničkou na dortu je perforace Cor-Tenu. Je jen na vás, jaký obrázek nebo vzor budete chtít na fasádě zobrazit. Pokud navíc perforaci zkombinujete s podsvícením, vznikne překrásný efekt, který upoutá všechny pohledy.

2
Art perforace fasádních kazet Liberta Cor-Ten 700.

V exteriéru se ocel Cor-Ten často využívá na ploty, venkovní krby a ohniště jako netradiční obklad. Můžete z něj dokonce vyrobit i originální květináč. Materiál se bude měnit a přirozeně stárnout přímo před vašima očima.

3
Moderní zahradní krb z Cor-Tenu.

Při použití v interiéru se korozní proces aktivuje patinačním nátěrem a následně stabilizuje, aby vzhled zůstal stejný. Doma tak můžete mít jedinečný krb, svícny v zimní zahradě či kryty osvětlení. Vlastně cokoliv si vymyslíte. Je málo přírodních materiálů, které mají tak široké využití, elegantní vzhled a zůstávají přitom šetrné k životnímu prostředí. Jedno je jisté, kdekoliv Cor-Ten použijete, uděláte i z obyčejné věci nepřehlédnutelné dílo.

www.ruukki.cz