Marmoleum a umění ho pokládat s přispěním materiálů UZIN v nové prodejně o rozloze 900 m2

V rámci přípravy nové prodejny v obchodním domě Nová Karolína v Ostravě bylo potřeba položit 900 m2 marmolea. Jednalo se o jeden hlavní prostor s nosnými sloupy a několik malých místností v technickém zázemí. S poctivou přípravou, zodpovědnou prací a kvalitními materiály to samozřejmě nebyl problém.

Příprava
Základem podkladu byl litý beton, který bylo nejprve potřeba celý naválečkovat penetračním nátěrem, aby nám zbytková vlhkost neprošla do vrchní krytiny. Cementovou stěrkovací hmotou pak bylo potřeba nivelovat do 5 mm, aby byl podklad ideálně rovný, po přebroušení pak mohlo dojít k nalepení marmolea na ploše přes 900 m2.


Příprava podkladu
Betonový podklad byl poctivě naválečkován penetrací UZIN PE 360, disperzní penetrací vhodnou pro savé podklady, potěry a betonové podlahy. Celou plochu bylo potřeba nivelovat do 4 mm, zvoleným materiálem tak byla cementová stěrkovací hmota UZIN NC 150, oblíbená samorozlévací podlahová stěrkovací hmota pro textilní a elastické podlahové krytiny. Při takovéto ploše se jednalo o několik tun materiálu, k přípravě tak byla zvolena míchací stanice s míchadlem WOLFF pro přípravu až 75 kg hmoty naráz. Práce pak utíká rychleji a napojování stěrky je jednodušší, navíc je tato stěrkovací hmota už po cca 3 hodinách pochozí.

Druhý den už mohla přijít příprava na lepení samotného marmolea, celá plocha byla nejprve přebroušena jednokotoučovou bruskou WOLFF Samba, optimální zrnitosti brusiva 60. Po důkladném vysátí pak už mohlo dojít k lepení lepidlem UZIN KE 16. Toto disperzní univerzální lepidlo je především vhodné pro textilní a PVC krytiny a také linoleum, vyznačuje se krátkou dobou odvětrání.

Pokládka podlahové krytiny
Těsně před nalepením krytiny bylo potřeba postupně připravit jednotlivé pásy marmolea. Podle připraveného nákresu bylo potřeba připravit kombinaci žluté a modré barvy, bylo tak potřeba přesně dodržovat určené rozměry jednotlivých pásů, aby ve výsledku vše vyšlo tak, jak mělo. Při samotné pokládce pak bylo potřeba dodržovat několik základních pravidel: jelikož lepidlo KE 16 má krátkou dobu otevření, bylo potřeba lepit krytinu po menších plochách tak, aby se krytina správně ukotvila.

Ihned po přilepení krytiny bylo nutné plochu poctivě zaválcovat, pro správné ukotvení je dobré válcem zatížit nalepenou krytinu oběma směry. V jednu chvíli tak na ploše probíhalo několik pracovních úkonů zároveň a bylo potřeba, aby každý svou práci dělal zodpovědně. Ve dvojici byly jednotlivé pásy marmolea připravovány na své místo podle daných rozměrů, před dalším krokem bylo potřeba opět důkladně vysát podklad, aby se pod krytinu nedostaly nečistoty. Mistr lepení postupně nanášel lepidlo KE 16 na podklad tak, aby další řemeslník mohl marmoleum pokládat. Oběma jim v patách válcoval již položenou krytinu další pracovník tak, aby se bylo možné ihned přesunout k dalšímu připravenému pásu podlahoviny.

Položení krytiny na celé ploše zabralo celkem dva pracovní dny, následujícím krokem bylo neméně důležité svařování spojů. V tomto případě byla použita ruční svářečka WOLFF Phoenix, ikdyž v tomto případě už by se určitě dobře uplatnil i svařovací automat WOLFF Weldmaster, který zabraňuje tepelným šokům a především rovné metry s ním utíkají jedna báseň. Finální sokly byly už třešničkou, kterou naši podlaháři zvládli levou zadní.

 

Foto: Kryštof Mareš

Provedení: ProfiParket Karel Strnad

Kontaktní údaje

Uzin Utz Česká republika s. r. o.
Českomoravská 12a/2255, 19000 , Praha 9, Tel.: 283 083 314, info@uzin.cz, Web: www.uzin-utz.com

Mohlo by vás zajímat

13.5.2024 / Materiály

Na stavbu s UZINem - nivelační hmoty v jedné vrstvě bez napojení

V rámci nivelování podlah u nás všeobecně převládá příprava nivelačních hmot v míchacích nádobách (1-3 standartní pytle). Čas od..

9.5.2024 / Materiály

Rekonstrukce kancelářských prostor s materiály UZIN rychle a kvalitně

Přibližně po 10 letech pravidelného využívání kancelářských prostor ve Dvoře Králové nad Labem přišla na řadu rekonstrukce..

1.11.2023 / Materiály

Společnost Pallmann v mezinárodní soutěži hledá nejlepší parketové podlahy

Společnost Pallmann pořádá Světový pohár Magic Oil Wood Floor World Cup. Pallmann, mezinárodně působící společnost na poli produktů a..

21.10.2023 / Materiály

UZIN Turbolight Systém pro renovaci podlah s omezenou nosností

Každá renovace podlahy má svá úskalí. UZIN má řešení. Systém UZIN Turbolight® kombinuje osvědčenou kvalitu s inovacemi vycházejícími..

29.5.2023 / Materiály, Konstrukce

Sádrový potěrový systém UZIN Turbolight®-System pro rychlou lehčenou renovaci podlah

Společnost UZIN UTZ, jakožto dodavatel kompletních podlahových systémů, je lídrem ve vývoji a výrobě produktů a strojů pro podlahy,..

NAŠI PARTNEŘI Další partneři