Výzkumné pracoviště pro farmaceutické, medicínské a přírodovědecké obory buduje stavební sdružení společností IMOS Brno, Metrostav DIZ, PS BRNO a IDPS.

Po náročném zakládání na více než 250 pilotách a vyhloubení více než padesáti dvousetmetrových vrtů pro tepelná čerpadla přišla na řadu objemově nejrozsáhlejší fáze – betonáž monolitické konstrukce. V současnosti se dokončuje skelet nejvýše položeného ze tří podzemních podlaží, a stavba tak brzy vykoukne nad úroveň budoucího terénu. Betonáři postupují vždy z protilehlých stran ke středu a pracují souběžně ve dvou výškových úrovních najednou. Do jara by měli dokončit i všech šest nadzemních podlaží. Rozlehlá budova obepíná 133 tisíc kubíků prostoru, což odpovídá stovkám běžných rodinných domů.

„Zakázka probíhá v režimu Design & Build, to znamená, že naším úkolem je dodat nejen stavbu, ale i prováděcí dokumentaci. Projekt navíc vytváříme postupně a musíme ho průběžně ladit a koordinovat napříč všemi profesemi. Hodně nám v tom pomáhají pokročilé IT systémy zahrnující i 3D modelování. Stavba je neuvěřitelně složitá z hlediska nejrůznějších instalací. Už jen připravit správně všechny prostupy na úrovni monolitu je pořádná výzva. O to víc mě těší, že se nám zatím daří postupovat podle harmonogramu,“ sdělil vedoucí projektu Vladimír Palát ze společnosti Metrostav DIZ.

BioPharma Hub poskytne Masarykově univerzitě evropsky unikátní infrastrukturu pro farmaceutické, medicínské a přírodovědecké obory. Stane se nejen domovem Farmaceutické fakulty, ale také Preklinického centra a Centra molekulární medicíny. V suterénu objektu bude realizováno špičkové IT datové centrum standardu TIER III pro potřeby celé univerzity.

Některé prostory budou mít mimořádně přísné požadavky na udržování hygieny, teploty, vlhkosti a bezinfekčnosti. Například tzv. vivárium Preklinického centra bude organicky začleněno do vědecko-výzkumné osy existující v Univerzitním kampusu Bohunice, a dotvoří tak zdejší unikátní prostředí celosvětově kompetitivního centra biomedicínského výzkumu. Preklinické centrum MU bude fungovat jako entita otevřená interním i externím výzkumníkům a komerčním partnerům. Technologicky bude vybaveno vzduchotěsnou obálkou, výkonným chlazením i vzduchotechnikou. Zařízení zvané zebrafish pro 30 tisíc ryb v cca 2 000 akváriích bude zase vyžadovat téměř stoprocentní vlhkost vzduchu a konstantní teplotu
28 °C.

Budova vynikne mimořádně nízkou energetickou náročností. Primární zdroj tepla v podobě geotermálních vrtů doplní využívání odpadního tepla z datového centra. Spotřebu elektřiny z veřejné sítě sníží fotovoltaická elektrárna s bateriovým úložištěm. Prostory nad schodištěm a atriem prosvětlí světlíky. Extenzivní zeleň na střeše pomůže v létě budovu ochladit. Dešťová kanalizace odvede vodu ze střech a teras do akumulační nádrže a po přečištění ji bude možné využít ke splachování. Díky racionálnímu členění fasády budou obvodové stěny prosklené pouze z necelé třetiny, a díky tomu se objekt nebude tolik prohřívat. Další informace k projektu najdete na https://biopharmahub.muni.cz/.

Investorem projektu s názvem MUNI BioPharma Hub je Masarykova univerzita v Brně. Stavba začala v říjnu 2023 a měla by být dokončena v polovině roku 2026. Zhotovitelem je konsorcium firem IMOS Brno, Metrostav DIZ, PS BRNO a IDPS. Investiční náklady stavby činí téměř 3,2 miliardy korun bez DPH, z toho 2,4 miliardy korun pokrývá evropská dotace prostřednictvím Národního plánu obnovy.