Proč je větrání tak důležité? Koronavirus se přenáší dotykem a kapénkami. Proti tomu nás obstojně chrání sociální odstup a roušky. Odborníci ale stále častěji mluví o tom, že velký vliv na přenos má šíření viru aerosolem ‒ ten vytváří každý z nás dýcháním nebo mluvením, ve vzduchu přitom zůstává i několik hodin.

„V každodenním životě bychom se měli víc soustředit na větrání a méně na neustálé dezinfikování rukou a ploch,“ radí virolog Christian Drosten z Institutu Roberta Kocha v Berlíně.

Větrat v zimě okny je ale nepohodlné a také doslova vyhazováním tepla z domu. Navíc větrání okny nezajistí tak kvalitní výměnu vzduchu jako soustavné řízené větrání.

Centrální větrací jednotka VRC 400 E


Větrat se dá i jinak než oknem

Moderní domy bývají už běžně vybavené vhodnou technologií pro větrání, ale ani ve starší zástavbě nemusíte být odkázaní jenom na otevřená okna.

„Existují chytrá řešení pro stávající budovy, která se jednoduše instalují do obvodové stěny a nepotřebují žádné další potrubí,“ říká David Šafránek, vedoucí technického oddělení firmy STIEBEL ELTRON, která se specializuje na vytápění, chlazení a větrání pomocí obnovitelných zdrojů energie.

Takové řešení představuje decentrální větrací jednotka VLR 70 L Trend EU. Jednotka zajišťuje rekuperaci tepla, kdy zachycuje velkou část hodnotné tepelné energie obsažené v odpadním vzduchu a vrací ji zpět do čerstvého přiváděného vzduchu. Dovolit si ji může téměř každá domácnost, její cena je okolo deseti tisíc korun.

Decentrální větrací jednotka VLR 70 L Trend EU


Rekonstruujete nebo stavíte? Řešte větrání hned

Při rekonstrukcích nebo výstavbě nových budov se používají větrací systémy, které zajišťují výměnu vzduchu v celé budově nebo bytové jednotce. Speciálně pro prostorné byty a rodinné domy nebo menší komerční prostory bylo vyvinuto centrální větrací zařízení VRC-W 400. Jediná jednotka zásobuje čerstvým vzduchem prostory až do 350 čtverečních metrů.

Tady už jde o vyšší investici, nikoli ale nedostupnou ‒ zhruba okolo sto tisíc korun za kompletní systém. Brzy se ale vyplatí, protože tento systém dokáže získávat zpět z odpadního vzduchu až 93 % tepelné energie.


Ventilační jednotky prospívají zdraví

Simulace ukazují, že šíření aerosolových částic a tedy i viru ovlivňuje vlhkost vzduchu. V sušším vzduchu (pod 30 % vlhkosti) se částice přenášejí více než ve vzduchu s vlhkostí šedesát procent a vyšší. Zařízení pro řízené větrání udržují optimální vlhkost okolo 40-50 %.

Ventilační jednotky se liší od klimatizací právě tím, že zajišťují výměnu vydýchaného vzduchu za čerstvý venkovní (zatímco klimatizace vzduch jenom ochlazují), což znamená, že „ředí“ aerosol v místnosti ‒ a snižují tak obecně riziko virové nákazy, nikoli jen proti koronaviru.

Řízené větrání chrání i před jinými zdravotními problémy ‒ zbavuje domácnosti plísní, což uvítají alergici a astmatici, a pomocí speciálních filtrů snižují na minimum i koncentraci pylů, které v sezóně mohou alergiky trápit.

 

Zaujaly vás větrací systémy? Rádi vám poradíme.