Kování zabezpečuje otvírání oken a dveří neboli jejich ovládání. Dělí se na vnější, což je klika, madlo, koule či jiný ovladač a vnitřní, které tvoří samotný mechanismus ovládání. Kování musí mít dostatečnou nosnost, neboť je těžké jednak sklo (trojsklo je běžným standardem a vyrábějí se už i čtyřskla) a jednak trend v architektuře směřuje k velkým prosklením, jejichž hmotnost bývá až několik stovek kilogramů. Mechanismus musí být schopen udržet okno v jakékoli poloze, bez toho, aby docházelo ke svěšování nebo vyvěšení. Proti nechtěnému vyvěšení mají okna pojistku, která zabrání, aby okno při špatné manipulaci úplně nevypadlo a snadno se vrátilo do správné polohy.
Dřív se prostě otočilo klikou a okno se otevřelo. Dnes lze okna otvírat ve více polohách, kromě úplného otevření a ventilace je možná i mikroventilace. Při ní se okno pootevře jen o několik milimetrů a má sloužit k větrání například v případě vícedenní nepřítomnosti. Nemá však prakticky žádnou účinnost, neboť čerstvý vzduch se takto malou mezerou nemůže dostatečně vyměnit.
V zimě by se neměla mikroventilace (ani ventilace) používat vůbec, protože procházející vlhký vzduch namrzá na kování, které se tím může velmi poškodit. Jde tedy spíše o marketingové lákadlo, které se však může prodražit, neboť pojišťovny v případě krádeže berou mikroventilaci jako otevřené okno. Lepší je domluvit se například se sousedem, že vám přijde pořádně vyvětrat naplno otevřenými okny. Zároveň je viditelná něčí přítomnost v domě, což může případné cizí návštěvníky odradit od nekalých úmyslů. I prosté větrání tedy může působit jako bezpečnostní prvek.
Co se týká bezpečnosti, i tady je výrazné zdokonalení. Standardem u oken je v dnešní době celoobvodové kování, které má několik uzavíracích bodů, zámek u dveří bývá dvou nebo častěji tříbodový. To zajišťuje dostatečnou ochranu před nežádoucím vniknutím. Dostat se dovnitř přes kování vypáčením je dosti těžké a nebývá „úspěšné“. Zloději se proto zaměřili na slabší článek, kterým je klika u balkonových dveří. Množí se případy vloupání přes balkonové dveře odvrtáním kliky, které je rychlé a tiché a docházelo k němu i v případech, kdy rodina spala v patře a v přízemí je vykradli. Jako ochrana proti těmto případům se doporučuje uzamykatelná klika, která to znemožní.
Také požadavky na vzhled a ovládání se mění. Závěsy se dají sladit s klikou pomocí krytek, trendem však je, aby bylo kování co nejméně viditelné. Tady se uplatní tzv. skryté kování, kdy okno není zavěšeno na pantech, ale mechanismus je skrytý mezi rámem a křídlem. U dveří se také častěji využívá elektronických zámků či moderních vychytávek jako je např. zámek na otisk prstu.
Ať už je kování jakékoli, důležité je, udržovat je čisté. A po jakýchkoli stavebních úpravách kolem oken vždy zkontrolovat případné znečištění. Je potřeba důkladně odstranit např. odlom z omítek, protože písek může kování velmi poškodit. U novostaveb je pak vhodné po zhruba 1 roce nechat okna a dveře seřídit, neboť dochází k sedání stavby. Jinak stačí 1x ročně promazat pohyblivé části dle doporučení výrobce.
Kvalitní okno může být vyrobeno jen z kvalitních komponentů a pokud chcete, aby vám okna spolehlivě sloužila desítky let, vyplatí se investovat při jejich pořízení o něco více.
Dřevěná okna HON jsou krásná i bezpečná a stanou se jistě ozdobou vašeho domu.
HON - okna, dveře, s. r. o.
Jarkovická 7
746 01 Opava - Vlaštovičky
tel.: 553 653 233
e-mail: hon@okna-dvere.cz
www.okna-dvere.cz