Společností, která se podílí na řízení více než 40 společností, které se zabývají přípravou, navrhováním a řízením výstavby dopravních staveb je společnost Sudop Group a.s. Nás zajímalo, jak tato skupina funguje a co je hlavním předmětem její činnosti. Spojili jsme se proto s generálním ředitelem společnosti, panem Ing. Tomášem Slavíčkem, který k této naší úvodní otázce říká:
Sudop Group je akciovou společností. Součástí Sudopu jsou nejenom projektové společnosti, ale i další společnosti, které doplňují svojí specializací činnosti spojené s přípravou staveb. To jsou kupříkladu společnosti zabývající se geotechnikou, geologií, ekologií a sanačními pracemi nebo společnosti zabývající se technickými dozory staveb. Chod samotné skupiny Sudop Group zajišťuje úzký okruh zaměstnanců. Hlavním předmětem činnosti je dohled nad firmami, které jsou s matkou majetkově propojeny. Naši zástupci jsou členy dozorčích rad těchto společností a jejich prostřednictvím nad nimi vykonávají základní kontrolní a dohledovou činnost. Naším úkolem je, zajistit pomocí dozorčích rad rozvoj a bezproblémové fungování všech našich společností a případné problémy řešit včas a s dostatečným předstihem. Odpovědnost za vedení společností mají představenstva jednotlivých společností. Velké množství činností, procesů nákupů či výrobních nástrojů je ve většině společnosti stejné nebo podobné, a tak je logické, že tyto činnosti řešíme jednotně. Sudop Group sleduje nejnovější vývoj projektových technologií a podle potřeb jednotlivých společností zajišťuje vývoj speciálních softwarových nástrojů pro projektování. Tyto novinky pak mají k dispozici všechny společnosti naší skupiny a jsou operativně implementovány u všech našich firem tak, aby jejich činnost byla v každém ohledu vždy na technologickém vrcholu.
Jaká je organizační struktura Sudop Group?
Jak již jsem zmínil v úvodu, organizační struktura společnosti je velmi jednoduchá. Má svého ředitele, finanční ředitelku, technického ředitele a také menší aparát, který vedení společnosti připravuje ekonomické podklady pro kvalitní výkon dozorčích rad. Nově zde máme i pracovnici, která zajišťuje koncepční činnosti v oblastech ESG, Complaince a GDPR tak, aby řešení těchto činností bylo u jednotlivých společností jednotné a aktuální. Veškerá naše činnost pak směřuje k tomu, aby byl našimi dceřinými společnostmi kvalitně a nadstandardně naplněn hlavní obor našeho podnikání, kterým je projektová příprava zejména dopravních staveb, jakými jsou železniční stavby, dálniční stavby, výstavba metra či tramvajových tratí.
Zmínil jste, že Sudop Group pod sebou sdružuje více než 40 společností. Jak tyto společnosti působí ve vztahu k potenciálním investorům?
Každá z těchto firem vystupuje na trhu samostatně, má své statutární orgány, svou právní subjektivitu i výrobní kapacity. Do jejich obchodní činnosti nezasahujeme. Naší snahou je tyto společnosti dále rozvíjet a zajistit podmínky pro hladkou spolupráci mezi sebou navzájem. Všechny naše společnosti mají povinnost přednostně spolupracovat se svými sesterskými společnostmi. Naším zájmem je, aby spolu uměly hladce a bezproblémově spolupracovat a vyměňovaly si vzájemně své zkušenosti. Cílem této spolupráce pak je, aby každý dobrý nápad z jakékoliv společnosti byl implementován i v těch ostatních. Obchodní činnost ve společnostech je nicméně od kontrolních mechanismů striktně oddělena.
Cílem tedy je vzájemně kooperovat a využívat pozitivní synergické efekty. Můžete uvést příklady?
Úzkou spolupráci v rámci naší skupiny považujeme za zcela běžnou věc. Velké zakázky, které realizujeme, jsou většinou multiprofesní a vyžadují nasazení mnoha desítek inženýrů a techniků zároveň. To je běžné zejména při přípravě velkých dopravních staveb, například při projektování vysokorychlostních tratí, kde délky projektovaných úseků dosahují až 60 km. Je jasné, že není v silách jedné projektové společnosti zvládnout takový rozsah samostatně, a to jednak z důvodů kapacitních, tak i profesního zaměření. Kooperace s další společností je proto nutností a je zcela běžná, společnosti se kapacitně i profesně doplňují.
Dalším příkladem spolupráce je oblast personální činnosti. Nedostatek technických pracovníků je dlouhodobý problém, příliv nových studentů v našem odvětví je totiž dlouhodobě nedostatečný. Každá společnost se snaží spolupracovat s vysokými a středními školami. Sudop Group podporuje náborovou činnost nových absolventů, pracuje s talentovanými pracovníky, může zajistit i přechod do jiné společnosti ve skupině, ať již z důvodu kariérního růstu nebo třeba stěhování do jiné lokality.
V oblasti přípravy a realizace stavebních projektů se stále více hovoří o digitalizaci všech procesů. Jak daleko je vaše společnost v této oblasti a co to v budoucnu přinese projektantům, realizačním firmám a investorům?
V našem případě bych digitalizaci rozdělil na dvě části. První oblastí je digitalizace interní v rámci každé společnosti. Zde se nám například u SUDOP PRAHA podařilo digitalizovat 95 % všech interních procesů. Je to nezbytný krok ke zvýšení efektivity a dostupnosti dat. Obecně se snažíme digitalizovat vše tak, aby to bylo chytré, dohledatelné a naši činnost to posouvalo kupředu.
Druhá oblast digitalizace se týká zpracování projektových dokumentací, jejich předávání a připomínkování investorovi a jejich následné digitální využití při realizaci staveb. Běžně narážíme na to, že celosvětově rozšířené softwarové produkty nejsou vždy vhodné pro práci v našem tuzemském prostředí a chybí jim tzv. lokalizace. Proto je upravujeme a dopracováváme pro naše podmínky tak, abychom mohli pracovat plynule, rychle a efektivně. Pro tento účel máme vlastní IT divizi, která podle požadavků projektantů vyvíjí požadovaná nadstavbová řešení.
Další velkou výzvou je BIM. Realizace projektů v BIM bude znamenat ještě mnoho úsilí, protože zpracování projektů ve 3D vyžaduje tvorbu řady speciálních softwarů a nástrojů pro dopracování. Samozřejmě vytvořený 3D model je ještě nutno doplnit o podrobné informace o jednotlivých prvcích. Tím se náš vývoj také intenzivně zabývá. Abychom si ušetřili práci při dokončování těchto modelů, vytváříme si tzv. „krmičky“, které umí automaticky doplnit negrafická data k jednotlivým prvkům modelů a návazně na to i validátor pro kontrolu, zdali veškeré prvky a údaje jsou zadány správně. Tím se opět dostáváme o krok dále, než jsou ostatní konkurenční společnosti a k něčemu, co naši práci dále zefektivní. Do této oblasti vkládáme nyní hodně prostředků i našeho úsilí.
Poměrně velkou novinkou je AI. Prověřujeme možnosti využití umělé inteligence při zpracování projektů a věříme, že v budoucnu nám AI může práci velmi zjednodušit. Testujeme kupříkladu zajímavou možnost vytvořit AI pro využití pouze dat, která jsme sami vytvořili. Věříme, že bychom se tím mohli vyhnout zavádění nepravdivých a nepřesných informací do našich procesů. V rámci Sudop Group vznikla pracovní skupina AI, do které má možnost se zapojit každá naše společnost. Úkoly a práce je mezi společnosti rovnoměrně rozdělena. Jednotlivé týmy pak pracují na dosažení cíle společně.
Je vaším cílem implementovat shodné principy digitalizace přípravy staveb u všech společností vaší skupiny? Jakou to bude mít výhodu?
Ano, určitě. Sudop Group, nemá ve své správě IT společnosti. Ty jsou v jiné části naší skupiny Sudop CIT. Nicméně Sudop Group si u ní objednává činnosti, které dávají smysl pro naše podnikání, tj. projektování. Jsou to hlavně všechny možné nástroje, které zvyšují produktivitu práce, snižují chybovost a pomáhají nám být technologicky na čele pelotonu projektantů. Nástroje, které vytvoříme, zůstávají u nás, čímž si chceme zajistit větší výhodu proti konkurenci.
Mají u vás mladí inženýři díky uplatňování moderních technologií větší šanci na potenciální rozvoj než je tomu jinde?
Pro mladé je zajímavé, pokud mohou v práci tvořit a modelovat nenásilnou formou. Řeknu-li to zjednodušeně – hrát si. My jim to můžeme dopřát. Veškerá činnost u nás probíhá v počítači a ve 3D. V naší Bentley akademii se tyto nástroje vyučují a jsou zde sdíleny novinky napříč světem. Studenti k nám chodí na školení, a to nám pomáhá získávat nové talenty a inženýry do naší skupiny.
Kde vidíte další možnosti rozvoje a cíle vaší skupiny?
Sudop Group soustřeďuje především společnosti zabývající se projektováním. Jedná se o obor, který se dynamicky rozvíjí. V jejich práci proto stále vidíme možnosti, jak jejich činnosti a stávající týmy dále doplnit. Mám tím na mysli zejména některé speciální profese, které nyní musíme zajišťovat externě mimo naši skupinu. Dalším naším úkolem je doplnění kapacitně přetížených profesí, jakými jsou například oblast zabezpečovacích zařízení, energetiky či vodohospodářství. Některé speciální chybějící činnosti rozvíjíme nově v našich společnostech, je to kupříkladu investice do tzv. karotáží, což je součást geotechnických průzkumů, které jsme dříve nebyli schopni zajistit vlastními kapacitami. Další možnost našeho rozvoje pak vidím v expanzi do zahraničí. Jedním z důvodů je snížení závislosti na veřejné zakázky pouze u nás nebo na Slovensku. Chceme uspět na vyspělých evropských trzích. Prvním krokem byl náš vstup na německý trh, kde projektujeme pro Deutsche Bahn a rádi bychom pokračovali i v dalších zemích dále na západ.
Jste společností, která tvoří největší projektovou, konzultační a IT skupinu ve střední Evropě. Dokážete podpořit i slabší, neziskové organizace nebo ty, kteří se ocitli v problémech?
„To, že pomáháme slabším a potřebným je věcí, která nám přijde zcela přirozená. V poslední době to byla kupříkladu naše velká finanční podpora válkou postižené Ukrajině v řádu jednotek mil. Kč. Prostředky v řádu milionů jsme teď vyčlenili a odeslali i pro oběti ničivých povodní.
Každoročně podporujeme také řadu charitativních organizací a projektů. Na tomto poli spolupracujeme s veřejně známými a dlouhodobě osvědčenými partnery.
Samozřejmě tento typ pomoci není jen věcí Sudop Group, ale i našich jednotlivých dceřiných společností. Ty se zapojují do svých vlastních projektů samostatně tak, jak to mají ve svých kompetencích,“ dodává závěrem Ing. Tomáš Slavíček, generální ředitel společnosti Sudop Group a.s.
Děkujeme za rozhovor a srdečné přijetí
Ivo Románek