...pro tuto stavbu je pak společnost CEMEX Czech Republic, s.r.o.
V současné době jsou betonářské práce při výstavbě železobetonových skeletů obou objektů v plném proudu. My jsme v uplynulém období tuto stavbu navštívili ve fázi, kdy probíhaly betonáže stropů nad suterénem objektu. O bližší informace k průběhu betonářských prací i ke stavbě samotné jsme požádali obchodního zástupce společnosti CEMEX pana Milana Kaláta. Ten k uvedené stavbě říká:
„Výstavba kampusu lékařské a farmaceutické fakulty představuje stavbu ojedinělého rozsahu. V současné době probíhá výstavba nosné železobetonové konstrukce, jejímž dodavatelem je společnost GEMO, a.s. Pro tuto společnost zajišťujeme výrobu, dodávku a také ukládku čerstvých betonů do budovaných konstrukcí. Dodávky betonů realizujeme takřka denně“
Jaké práce zde probíhají nyní?
Momentálně je budován strop nad suterénem objektu. Beton je dopravován s pomocí čerpadla až do místa konstrukce, kde četa dělníků provádí ukládku, zhutnění a další úpravu povrchu betonu. Práce daného úseku probíhají nepřetržitě až do jeho dokončení.
Jaký beton zde dodáváte a kde jej vyrábíte?
Dnešní betonáž zajišťuje naše betonárna, která je situována v Hradci Králové na Slezském předměstí. Jedná se o typ betonu s označením C30/37;X0;XC1-4;XD1-2;XA1;XF1;S4 vhodný pro tento typ konstrukcí. Hladký průběh dodávek betonu na stavbu koordinuje vedoucí betonárny pan Tomáš Lukášek. Kromě uvedené hlavní betonárny se na dodávkách podílí i další betonárny CEMEX v Hradci Králové, a to betonárna Hradec Králové Plačice a Hradec Králové Správčice.
Jak jste zmínil již v úvodu, jedná se o mimořádně rozsáhlou stavbu. Jak se vám daří zvládat dopravu a další logistiku betonu až k jeho ukládce na stavbě?
Máte pravdu. Během cca 12 měsíců by mělo být na monolitickou konstrukci uloženo cca 42 000 m3 betonu. Stavba je svým rozsahem největší, jakou jsme kdy v Hradci měli, a bezprostředně navazuje na centrum města. V hustém městském provozu vyžaduje práce řidičů domíchávačů zvýšenou pozornost. Celkem zde vozí beton cca 40 různých posádek mixů. K ukládce betonů využíváme čerpadla betonů různých typů a i při jejich nasazení se střídá 6 posádek.
Kdo je investorem stavby?
Investorem stavby je Univerzita Karlova. Náklady stavby jsou vyčísleny ve výši 6,1 mld. Kč.
Jaké jsou cíle projektu?
Lékařská a farmaceutická fakulta prochází ve své druhé fázi významnou transformací, jejímž cílem je modernizace a rozšíření zázemí. Projekt se rozkládá na 3hektarovém kampusu a po svém dokončení nabídne studentům 60 000 metrů čtverečních moderních prostor určených pro lékařské vzdělávání a výzkum. Záměr je navržen tak, aby sloužil různorodé komunitě 2 500 studentů a 700 zaměstnanců napříč lékařskými a farmaceutickými fakultami. Plán zahrnuje šest poslucháren, z nichž největší pojme až 350 lidí, což podporuje prostředí pro přednášky a společné učení. Zařízení disponuje 15 odděleními vybavených kancelářemi, učebnami a různými laboratořemi, které pokrývají základní obory, jako je mikroskopie, kryokonzervace, výzkum radioizotopů a další. Servisní zázemí sahá od pokročilých mikroskopů až po terárium s kapacitou až 10 500 laboratorních zvířat. Pro optimalizaci prostoru bylo začleněno podzemní parkoviště o rozloze 9 000 metrů čtverečních, které zajišťuje pohodlné parkování pro všechny. Veřejná sféra je navržena tak, aby podporovala využívání vnějšího prostředí pro blaho uživatelů, a zahrnuje významnou strategii výsadby stromů a přírodních vodních prvků. V souladu s globálními cíli se projekt snaží významně přispět k růstu kvalifikovaných lidských zdrojů. Jedná se o posílení výzkumu a vývoje v oblasti medicíny, farmacie a biomedicínských věd, jakož i zlepšení zdravotní péče pro obyvatele České republiky.
Kdy bude výstavba kampusu dokončena?
„Uvedení do provozu je plánováno na rok 2026. Pevně věřím, že přesnými dodávkami našich betonů přispějeme ke zdárnému dokončení díla i naší troškou do mlýna,“ uzavírá s úsměvem naše setkání na stavbě pan Milan Kalát ze společnosti CEMEX Czech Republic, s.r.o.
Děkujeme za rozhovor a srdečné přijetí
Ivo Románek