Ještě se ani naplno nerozeběhla stavební sezóna a už se objevily první případy poškození plynovodů při výkopových pracích. Začátkem roku došlo v Plzni v důsledku špatně provedeného výkopu k proražení středotlakého plynového potrubí. Zcela bez dodávek plynu se náhle ocitlo 164 odběrných míst. Podobný případ se odehrál i na Náchodsku, kde bagrista při výkopu starého pařezu překopl plynovod. Na místě pak kvůli složitým podmínkám museli pomáhat plynařům i hasiči.

„Případ z Plzně je typickou ukázkou toho, jak nejčastěji dochází k případům narušení plynovodů nebo plynovodních přípojek. Poškození může způsobit lžíce rypadla, ale i obyčejný krumpáč. Zpravidla k němu dochází uprostřed zástavby, kde takové havárie pochopitelně ohrožují lidi v okolí,“ říká Petr Koutný, provozní ředitel GasNetu.

Škody jdou do milionů, ve hře je i zdraví lidí
Kromě ohrožení sebe a svého nejbližšího okolí riskují neopatrní stavitelé i poměrně vysoké výdaje. Vedle opravy poškozeného potrubí musí uhradit i cenu uniklého plynu. „Způsobené škody se mnohdy pohybují i v řádech miliónů korun, které pochopitelně po viníkovi následně vymáháme,“ říká Petr Koutný. Závažné případy pak distributor předává Energetickému regulačnímu úřadu, který může provinilci dodatečně udělit i pokutu.

Havárie způsobené neodborně provedenými stavebními pracemi navíc často komplikují životy lidem v okolí. Aby mohli plynaři potrubí bezpečně opravit, musí ve většině případů část místní sítě vyřadit z provozu. Jen vloni se tímto způsobem ocitlo bez dodávek plynu 2 335 odběratelů.

Bez souhlasu si nekopnete
Jak tedy mohou lidé všem těmto nepříjemnostem předejít? Stačí dodržovat pravidla. Naprostým základem bezpečného provedení stavebních prací v okolí plynovodu je souhlas distributora s provedením stavební činnosti. Povinnost získat souhlas ostatně stavebníkům ukládá energetický zákon. „Stavebník od nás obdrží stanovisko a na jeho základě si u nás může domluvit vytyčení plynárenských sítí. To vše zcela bezplatně,“ vysvětluje Petr Koutný. Není tak důvod snažit se pravidla obejít.

Pro stavebníky i odbornou veřejnost provozuje GasNet portál Distribuce plynu online (dpo.gasnet.cz), kde mohou po vyplnění Žádosti o vydání stanoviska získat informaci o poloze plynovodů a souhlas se stavební činností. Vše tak mohou vyřešit pohodlně on-line bez nutnosti složitého papírování.

Kudy vede plynovod?
Pokud distributor potvrdí, že mají práce probíhat v blízkosti plynovodu, je třeba požádat o vytyčení průběhu plynárenských zařízení. Přímo na stavbu následně přijede technik, který na zem reflexní barvou vyznačí polohu plynovodů nebo plynovodní přípojky. V jejím nejbližším okolí pak musí stavebníci kopat jen s maximální opatrností. Celý proces uzavírá po skončení výkopových prací kontrola, při níž technik ověří, zda nedošlo k poškození plynovodu. Poté již mohou stavbaři obnažené potrubí zasypat. Opět se ovšem musí řídit přesným technologickým postupem.

Při narušení volejte linku 1239!
Pokud už k narušení plynovodní přípojky nebo plynovodu dojde, je nutné okamžitě volat non-stop plynárenskou pohotovost na telefonním čísle 1239, případně přivolat hasiče. Všechna volání plynaři prověřují.

GasNet stavebníkům doporučuje: Nechte si vytyčit plynovody, je to zdarma a může vám to ušetřit statisíce korun. Všechny potřebné informace a postupy najdou stavebníci na www.gasnet.cz/vytyceni.