„Revize střechy by se rozhodně neměla zanedbávat. Pořádná střecha je investicí do vašeho domu a zvyšuje hodnotu majetku. I když mohu potvrdit, že je krytina Tondach téměř bezúdržbová, doporučuji dvakrát ročně ověřit stav střechy i okapů a zkontrolovat, zda je vše v pořádku. Včas odhalená problémová místa mohou do budoucna ušetřit čas i peníze,“ říká obchodní ředitel divize střechy společnosti Wienerberger Robert Krestýn.

Postup revize střechy je jednoduchý. Ještě před samotnou kontrolou střechy je vhodné situaci obhlédnout ze země. Už odtud totiž lze odhalit nečistoty na krytině, jako je například rostoucí mech, poškozené tašky nebo utržený okap. Důležitá je ale především zevrubná kontrola na střeše. „Při práci ve výškách doporučuji dodržovat zásady bezpečnosti – pohybovat se jen po konstrukcích střechy, tedy komínových lávkách, stoupacích kompletech nebo plošinách, nikdy nevstupovat na mokrou nebo namrzlou krytinu a na šikmých střechách se pro jistotu ještě jistit,“ uvádí Brand Manager značky Tondach Martin Plšek.

Všechny pálené střešní tašky Tondach jsou vysoce odolné proti mechanickému poškození, tlaku sněhu i krupobití. Systém dvojitých drážek ochraňuje podstřešní konstrukci proti působení vlhkosti, barvy jsou trvalé a odolávají vnějším vlivům, jako jsou vedra či mrazy.

Příroda v okolí staveb střechu nejvíce ohrožuje dopadajícími větvemi, které mohou krytinu poškodit, posunout, či dokonce shodit. Pokud se po silných větrech na střeše usadí větší kus větve, je třeba ji odklidit, aby nenapáchala více škod. Hromadící jehličí a listí zase může ucpat okap a způsobit tak nemilé překvapení. Mech pro změnu při silných deštích ze střechy odpadává a vytváří kolem domu nepořádek.

Nežádoucí nánosy na střeše lze jednoduše odstranit různými způsoby. Nejdostupnější variantou je použití koštěte s kratšími a dostatečně tvrdými štětinami. Pro efektivnější práci lze použít i rýžový kartáč nebo špachtli. Další možností je odstranění nánosů proudem vody. Vysokotlaké čističe, neboli wapky, rychle uvolní přischlé listy a další nečistoty usazené v různých spárách, které ale poté stečou do okapů, proto je důležité myslet i na jejich propláchnutí.

„V případě likvidace lišejníků nebo řas ze střechy nedoporučuji používat žádné chemické prostředky. Místo nich bohatě postačí vysokotlaký čistič a poctivá ruční práce. Sice je to časově náročnější, ale tašky vám poděkují,“ radí Martin Plšek. U manipulace s tlakovým čističem je také podstatné si dávat pozor na poškození nebo posunutí střešní tašky.

Contiton 12 - Glazura Amadeus, detail tašky


Pokud si nevíte rady s nečistotou na krytině, vždy je lepší se poradit s technickou podporou. Rozhodně si nekupujte žádné postřiky v hobbymarketech a neexperimentujte s modrou skalicí ani s hašeným vápnem – mohly by totiž pálenou hlínu nenávratně poškodit.

Z nabídky produktů Tondach jsou téměř bezúdržbové všechny varianty tašek. Proti usazování nečistot na povrchu tašek je nejvhodnější variantou povrchové úpravy glazura, ovšem engoba vykazuje podobné vlastnosti. Opakem jsou pak režné tašky bez povrchové úpravy, na jejichž povrchu se vlivem usazenin časem utvoří patina, která nemění užitné vlastnost tašky, a tak ji vyhledávají především památkáři.