Kromě toho si návštěvníci mohli sami vyzkoušet na mnoha praktických příkladech, jak se téma udržitelnosti ve firmě PERI realizuje.
Udržitelnost hraje při vývoji produktů PERI velmi důležitou úlohu. To byl důvod, proč byla tomuto tématu na letošní baumě věnována samostatná sekce. Již v polovině letošního roku zveřejnil výrobce bednění a lešení, který je od roku 2021 klimaticky neutrální, svou první zprávu o udržitelnosti. Protože udržitelné podnikání je základem podnikatelských aktivit společnosti PERI již od jejího založení před více než 50 lety. Společnost PERI je přesvědčena, že udržitelný život přispívá k dalšímu rozvoji a růstu rodinného podniku a přináší zákazníkům velkou přidanou hodnotu.
Modernizace osvědčeného bednění MAXIMO
Návštěvníci výstavní haly PERI na veletrhu bauma mohli nahlédnout do budoucnosti rámového bednění MAXIMO. Díky rozsáhlým úpravám zvládá nyní rámové bednění MAXIMO rovnováhu mezi efektivitou a udržitelností pro širokou škálu aplikací. Rám MAXIMO byl tak vzhledem k vylepšenému profilu a upravenému odbedňovacímu rohu optimalizován z hlediska robustnosti. Inovativní a udržitelná povrchová úprava panelů navíc zajišťuje komplexní ochranu proti korozi a následně i prodlouženou životnost. Rozdílné moduly stavebnice MAXIMO s 30 cm a stavebnice lešení PERI UP s 25 cm budou v budoucnu doplněny novou funkční výztuhou. K panelům MAXIMO tak lze flexibilně připojit nejrůznější konstrukční díly. Společnost PERI tak učinila další důležitý krok jako dodavatel s kompletní nabídkou bednění a lešení z jednoho zdroje.
Kromě toho společnost PERI představuje další inovace, které doplňují osvědčené rámové bednění MAXIMO. Systém MAXIMO tak může být nyní nasazován ještě flexibilněji díky novému řešení pro navrhování nejrůznějších variant rohů. Šachtový roh MAXIMO byl doplněn o nový odbedňovací prvek, který umožňuje úsporné a efektivní odbednění šachtových rohů. Nízká a kompaktní konstrukce a ergonomický tvar umožňují zároveň bezbariérovou práci s menším počtem překážek než dříve. K šachtovým rohům rámového bednění MAXIMO a TRIO lze snadno připevnit hydraulický modul, který je použitelný se všemi běžnými agregáty PERI.
Úsporné nasazení a výměna bednicí desky
Nová bednicí deska ROBU B odolná proti povětrnostním vlivům se snadno opravitelným povrchem a odpovídající mimořádně dlouhou životností je další novinkou společnosti PERI. Představuje udržitelnou alternativu pláště bednění pro stěnové bednění MAXIMO a panelové stropní bednění SKYDECK. ROBU B kombinuje výhody dřevěných bednicích desek s výhodami polypropylenových desek. Jádro je vyrobeno z břízy, zatímco strana směřující k betonu je vyrobena z velmi odolné polypropylenové vrstvy. Deska odolná proti UV záření zabraňuje zabarvení betonu, lze ji označit a v případě potřeby opravit přímo na místě. Díky úspornému využití dřeva a její trvanlivosti je jedním z mnoha příkladů udržitelnosti výrobků PERI.
Kromě toho dává společnost PERI nahlédnout inovativním systémem rychlé výměny pláště rámového bednění MAXIMO do budoucího vývoje bednicích desek. Díky modulovému nasazení tří samostatných komponentů – základní nosné desky, těsnění a pláště bednění – bude výměna bednicí desky u rámového bednění MAXIMO v budoucnu velmi jednoduchá a úsporná. Vzhledem k tomu, že zatížení se přenáší výhradně přes základovou nosnou desku, může být plášť bednění zvolen pro bednicí panely MAXIMO libovolně. To také umožňuje velmi snadné přizpůsobení bednicích panelů konkrétnímu projektu a výrobu nejrůznějších povrchů betonu.
Inovativní myšlení budoucnosti s technologií MESH a senzory
Při vývoji nových produktů se společnost PERI zaměřuje nejen na udržitelnost, ale také na téma digitalizace. To je i případ inovativní technologie MESH, kterou společnost PERI poprvé představila zájemcům na veletrhu bauma. Technologie s asistencí robotů byla vyvinuta na ETH v Curychu a následně v roce 2018 převedena do průmyslového stavebního procesu ve spolupráci se společnostmi PERI a Sika. Dalším krokem bylo v letošním roce založení společnosti MESH AG, dceřiné společnosti ETH se sídlem v Curychu, a účast společnosti PERI a Sika. Výsledek je působivý: společnost MESH je jedním z finalistů soutěže bauma Innovation Award v kategorii digitalizace.
Technologie MESH je digitální výrobní metoda pro železobetonové konstrukce a umožňuje vyrábět složité nebo zakřivené výztuhy, které byly dosud vyráběny ručně, prostřednictvím automatizovaného procesu prefabrikace. Takto vytvořená trojrozměrná mřížová struktura pak slouží jako bednění a výztuž zároveň a je plněna speciální betonovou směsí. Tímto způsobem lze realizovat složité tvary a konstrukce s nízkými náklady bez použití klasického bednění a ramenátů. Technologie MESH najde využití u speciálních betonových konstrukcí pro zhotovení náročných tvarů u pozemních staveb a v dopravním stavitelství, stejně jako pro konstrukčně optimalizovanou realizaci běžných betonových konstrukcí s menším množstvím nasazeného materiálu než obvykle.
Digitální podporu při betonáži poskytuje flexibilní portfolio senzorů pro betony PERI (ISC), které pomáhá pracovníkům na stavbě fundovaně rozhodovat o postupu betonáže. Na veletrhu bauma společnost PERI poprvé představila nový senzor ISC Hub, který nyní ještě více usnadňuje sběr dat. Jednoduchá a praktická obsluha umožňuje provádět několik měření a typů měření najednou. Zatímco senzor pro efektivní určení obsahu vodního součinitele v čerstvém betonu SONO WZ zobrazuje výsledky měření přímo na příslušném ručním měřicím zařízení, tři senzory pro sledování pevnosti betonu, tlaku betonu a detekce betonu jsou připojeny kabelem k opakovaně použitelné přenosové jednotce, ISC snímači, který komunikuje s hlavní jednotkou ISC. Hlavní jednotka ISC následně přenáší shromážděné údaje do cloudového řešení, odkud je uživatel může získat v reálném čase. Pro optimalizaci sběru dat v průběhu celé betonáže mohou být k hlavní jednotce ISC připojeny další snímače. Na veletrhu bauma vysvětlili odborníci společnosti PERI funkčnost portfolia senzorů pro betony PERI na modelu pilířů a tunelového bednicího vozu 485 m dlouhého mostu Filstal v Mühlhausenu im Täle, který je součástí vysokorychlostní trati mezi Wendlingenem a Ulmem a ve výšce 85 m spojuje jako jeden z nejvýše položených železničních mostů v Německu Boßlerův tunel na severu s tunelem Steinbühl na jihu.
Novinky v oblasti stropního bednění
Kromě osvědčeného stropního bednění představila firma PERI další inovativní systémy pro různé požadavky zákazníků bednění SKYMAX a ALPHADECK.
Princip stavebnice stropního bednění SKYMAX s velkými panely z hliníku a polymeru byl od minulého veletrhu bauma rozšířen, aby bylo dosaženo velmi vysoké technické a ekonomické flexibility pro zákazníky s náročnými projekty. Jako novinku nyní společnost PERI ukázala, jak lze panely pro optimální výkonnost stropního bednění vzájemně kombinovat a sestavovat do stropních stolů. Kromě toho je možné doplnění dalších panelů. Všechny pracovní kroky, včetně realizace vysokých stropů, vysoce únosného kotvení a řešení rohů, se realizují ze spodní úrovně pomocí systémových prvků. Pro přepravu jsou k dispozici skládací, úsporné palety.
Lehké polymerové panely s mimořádně odolným pláštěm bednění představují udržitelnou alternativu k běžným řešením se dřevem. Pro transparentní stavbu a optimalizované logistické procesy jsou hliníkové panely SKYMAX standardně vybaveny technologií RFID. Naskenováním vestavěného štítku RFID pomocí chytrého telefonu nebo čtečky UHF mohou uživatelé jasně identifikovat a přiřadit panely a také získat konkrétní informace o komponentech a produktech v aplikaci PERI MATERIAL SCAN.
Společnost PERI představila na veletrhu bauma nové stropní bednění ALPHADECK určené zejména pro zákazníky, kteří chtějí přejít z konvenčních metod bednění na systémové bednění. ALPHADECK se používá zejména u rovných stropů s velkými plochami a přesvědčuje intuitivní montáží. Díky malému a praktickému portfoliu, které se skládá pouze ze tří základních komponentů, lze velké plochy bednit velmi rychle ze spodní úrovně. Standardně používaná padací hlava ALPHADECK nabízí možnost časného odbednění a umožňuje montáž panelů současně v obou směrech. Díky rámům ALPHADECK je navíc možné začít s bedněním v libovolném místě.
Jako doplněk, k již známé SKY-kotvě pro stropní bednění SKYDECK, představila společnost PERI také novou, univerzálně použitelnou SKY-kotvu universal. Ta také poskytuje mobilní kotevní bod pro jednu osobu s osobními ochrannými prostředky proti pádu z výšky a umožňuje bezpečné pokládání panelů shora, ale lze ji flexibilně použít i s jiným stropním bedněním, např. s nosníkovým bedněním MULTIFLEX a na již vybetonované stropní desce.
Společnost PERI představila také na veletrhu bauma další bezpečnostní zařízení, která zákazníkům nabízejí bezpečnost a hospodárnost podle mimořádně vysokých standardů. Bezpečnostní portfolio doplňuje například nová boční ochranná mříž PROKIT Alpha pro volné okraje stropních desek, záchytná síť pro výšky pádu až 6 m a stavební schodiště pro bezpečný přístup až do výšky 5 m.
Inovace pro pozemní stavby
Bezpečně a zároveň efektivně směrem vzhůru postupovali návštěvníci haly PERI díky inovacím v oblasti šplhavé techniky. Se systémem RCS MAX, dalším vývojem osvědčeného kolejnicového šplhacího systému RCS, představuje společnost PERI mimořádnou novinku. Nový hydraulický agregát RCS MAX i nové poháněcí kolejnice RCS MAX lze snadno kombinovat se stávajícími díly, a zajistit tak optimalizovaný výkon systému. Po premiéře systému RCS MAX v Jižní Koreji nyní systém ukazuje svou funkčnost také u projektu FOUR ve Frankfurtu. Frankfurtské panorama obohatí soubor čtyř budov vysokých až 233 m. Použití systému RCS MAX výrazně zvýšilo bezpečnost na staveništi, protože decentralizovaná hydraulika umožňuje synchronní šplhání všech plošin.
Nové možnosti pro pozemní stavby a v dopravním stavitelství přinášejí další inovace systému VGK. Kromě použití jako římsová konzola je nyní toto řešení konzoly vhodné také jako pracovní plošiny s flexibilním použitím, např. u hlavic pilířů a složitých tvarů. Nové lehké pracovní lávky lze nasadit také u nakloněných stěn nebo v pozemním stavitelství. Lávka je předem smontována na zemi a poté zavěšena na konstrukci budovy. Na doplnění může být na uzavřených pracovních lávkách postaveno armovací lešení. Práce se tak provádějí ze zabezpečené pozice, takže není nutné použití fasádního lešení. Konzolové řešení VGK je typově otestováno. V souladu s digitalizací výstavby podporuje VGK konfigurátor sloužící k návrhu systému VGK uživatele také v samostatném plánování a dimenzování svých řešení.
Z veletrhu bauma jsme pro vás připravili i videoreportáž, kterou spustíte po načtení QR kódu.