Požadavek na podepisování kvalifikovaným elektronickým certifikátem v prostředí CDE vychází ze současné praxe ručního podpisu schvalovaných dokumentů, ale z pohledu digitalizace celého procesu to není potřeba. V CDE je po autentizaci přihlášeného uživatele zachycena jasná digitální stopa jeho činností a stejně jako při zadání příkazu k platbě v internetovém bankovnictví stačí pouhé „odkliknutí“ souhlasu.
Zřízení společného datového prostředí
Pokud se jedná o investorskou organizaci, nebo investiční oddělení zabývající se výhradně realizací staveb, je praktické mít vytvořeno jedno společné datové prostředí, které je poté využíváno na všech projektech. Každá připravovaná stavba tak může mít od první chvíle veškeré informace na jednom místě a přístupné pro všechny účastníky výstavby. Součástí CDE by mělo být i digitální zpracování připomínkového řízení a schvalovacích procesů (workflow). Připomínkové řízení a schvalování se využívá nejen ve fázích přípravy projektové dokumentace, ale i při samotné realizaci, kdy dochází např. ke schvalování změn během výstavby či zjišťovacích protokolů. Samozřejmostí je definování uživatelských rolí, práv a povinností všech založených uživatelů, kteří mohou vkládat, prohlížet, ale také elektronicky schvalovat. Tady ale bohužel dochází k tomu, že je téměř vždy požadován i tisk schváleného dokumentu a musí tedy obsahovat i viditelnou informaci o schválení. To vede často k požadavku na podpis elektronickým certifikátem, protože dosud bylo schválení prováděno ručním podpisem. Můžeme se podívat na řešení používané v internetovém bankovnictví, kde je po autentizaci přihlášeného uživatele zachycena jasná digitální stopa jeho činností. Například pokyn k převodu peněz, dříve rukou podepisovaný formulář „Příkaz k úhradě“, je dnes prováděn i bez podepsání elektronickým certifikátem tohoto formuláře ve formátu pdf.
Sdílení dat ve fázi realizace
Pro úspěšnou spolupráci mezi všemi účastníky výstavby je nutné popsat způsob komunikace. V dokumentu BEP (BIM Execution Plan) je potom blíže specifikována adresářová struktura a typy vkládaných dokumentů. Společné datové prostředí by mělo být jedinou platformou pro veškerou komunikaci nad projektem. Tím je zajištěno, že všichni pracují s poslední verzí dokumentu. Propojením 3D modelu, rozpočtu, harmonogramu a ostatních dokumentů se zvyšuje přehled o průběhu realizace. Pro potřebu výměny dat mezi účastníky výstavby je vhodnou platformou otevřený datový formát XC4B. Jedná se o rozšířený a obecně používaný formát XC4 ve verzi 4.0. Z předchozí verze přebral struktury pro přenos rozpočtu, nabídky, harmonogramu, změn během výstavby, čerpání (zjišťovací protokoly) a fakturace. Tyto struktury byly upraveny o prvky pro členění stavby podle 3D modelu, odpovídající potřebám BIM – konstrukční prvky a elementy. Ty obsahují vazbu na objekty v 3D modelu, který je součástí formátu a přenáší se současně s cenovými a časovými údaji. XC4B umožňuje přenos i dalších dokumentů ke shora uvedeným údajům – protokoly, vyjádření atd. Při zavádění CDE uživatelé často vznášejí požadavky na práci s jednotlivými dokumenty přímo z tohoto prostředí. Základní vlastností CDE by však mělo být v současné době pouze prohlížení těchto dokumentů. Pro jejich úpravu je vhodnější dokumenty stáhnout a použít externí specializované aplikace. Doufejme, že vznik aplikačních rozhraní u těchto programů brzy usnadní přenosy mezi CDE a externími aplikacemi.
IBR Consulting, s.r.o.
www.ibrconsulting.cz