Od výrobců okenních profilů třídy B často uslyšíte, že profily spadající podle normy EN 12608 do třídy B (tloušťka stěny ≥ 2,5 mm) jsou stejně kvalitní jako profily třídy A, které mají tloušťku stěny ≥ 2,8. Rovněž můžete často slyšet, že posuzovat kvalitu okna pouze podle tohoto řazení není správné, protože třídy profilu nedefinují rozdíly v kvalitě profilů nebo ve funkčnosti okna. Že důležité je, zda jako celek okny splní stavební nároky podle technické normy pro okna a dveře ČSN EN 14351-1 + A2.

„Z hlediska normy mohou okna z profilů třídy A i B splnit požadavky normy, ale již nikdo se pro jistotu nezmíní o tom, jak ji splnila. Je přeci rozdíl splnit normu, jak se říká s odřenýma ušima nebo ji pohodlně dosáhnout se značnou rezervou v požadovaných parametrech,“ říká Milan Klepsa, zástupce společnosti VEKA, která je předním světovým výrobcem plastových profilů oken a dveří třídy A.

Stěny plastových profilů třídy B jsou tenčí, protože zkrátka je na jejich výrobu vynaloženo v průměru o 14 % méně materiálu než na výrobu profilů třídy A. Tento zdánlivě malý rozdíl má ale své důsledky. Naše měření například ukázala, že pevnost rohových svárů u profilů třídy B je o 20 % nižší v porovnání s profily třídy A. Rovněž se profily třídy A o 12 % méně prohýbají a deformují z důvodu nadměrné zátěže,“ prozrazuje Milan Klepsa.

Na profilech u velkoformátových oknech nešetřete

Zkrátka není náhoda, že u velkoformátových oken bývají první volbou právě profily třídy A. Tedy alespoň v případě projektů, u kterých není primární snahou snižovat náklady, ale životnost a dlouhodobá funkčnost dodaných řešení. Stačí se podívat na příklad okna o ploše 4 m2. Takové velkoformátové okno může klidně vážit i 160 kg, což přináší nárůst zatížení rámových konstrukcí. Použitím profilů třídy A u částí oken výrazně snižujete pravděpodobnost problémů, jako jsou deformace křídel, průhyby profilů, netěsnost či vytržení kování. Zkrátka tloušťka profilových stěn je pro dlouhodobou funkčnost a životnost oken klíčová.

Průřez profilem VEKA SOFTLINE 82


A co hluk? Nevadí?

U životnosti a funkčnosti to ale nekončí. Kvalita profilu se například projeví i na schopnosti izolovat hluk. Tuto vlastnost hodnotí norma ČSN EN ISO 717-1 a v rámci stavebních prvků se posuzuje, zda jde o samostatný výrobek (hodnota vážené stavební neprůzvučnosti – R´w) nebo zabudovaný prvek tvořící součást obálky budovy podle ČSN 73 0532 (vážená neprůzvučnost – Rw [dB]). V praxi se musí dodržet několik souvisejících a navazujících norem, kdy musíte brát v potaz hloubku okna i zdroj hluku. Třeba blízko tramvajové trasy je nutné zohlednit i schopnost absorbovat otřesy a vibrace. Také kvůli zvuku na nižších frekvencích je nutné volit vrstvená skla, kdy vznikají vyšší požadavky na mechanické vlastnosti okna. Plastové profily třídy A v těchto případech nabízejí technologickou rezervu, která počítá i se speciálními skly. „Navíc samotné profily třídy A izolují hluk lépe než třída B, konkrétně o 4 dB,“ dodává Milan Klepsa.

Kvalitní okna vydrží funkční desítky let

Jediným argumentem, proč zvolit jiný profil, než třídu A, je nižší pořizovací cena oken. Ale je to stejné jako když koupíte pneumatiky vyrobené z chudší směsi. Auto s nimi samozřejmě pojede, ale pneumatiky se rychleji opotřebují. S okny je to podobné. Při jejich pořízení ušetříte, ale po čase zjistíte, že okno hůře izoluje zvuk nebo teplo, tabulky se klepou při průjezdu aut pod okny. A budete nuceni investovat do nových. Okna vyrobená z nejkvalitnějších profilů vydrží plně funkční několik desítek let. Při kvalitním servisování a péči klidně až půl století,“ přibližuje Milan Klepsa.

A samozřejmě důležitou částí, významně ovlivňující funkčnost okna, je jeho montáž. Okno se sebelepšími vlastnostmi nedokáže zachránit špatně provedenou montáž. Zvláště v případě, kdy okno představuje významnou hlukovou izolaci, je vhodné se obrátit na firmu, která má s danou lokalitou zkušenosti.