Pouhý rok a půl trvala cesta od prvních myšlenek k hotovému nástroji, který nemá na českém trhu konkurenci. „Snažili jsme se nabídnout zase o něco více, než je běžné. Přijít s řešením, které bude nejen hezké, ale bude i skutečnou pomocí. A věříme, že si stavebníci náš konfigurátor brzy oblíbí,” říká generální ředitel společnosti Wienerberger Kamil Jeřábek.
Na začátku takřka všech úvah o budoucí stavbě jsou zpravidla tři základní body – vzhled, dispozice a cena. Pro laika je přitom velmi složité vidět je všechny najednou a reálně. „Když investor přemýšlí o svém domě, většinou ví, kolik chce nebo může investovat a má základní představu, jak by jeho dům mohl vypadat. Málokdy ale jde do větších detailů. Jinými slovy, neřeší konkrétní materiály, ale počet místností a celkový vzhled. Reálnou představu o možnostech a cenách už většinou nemá,“ říká Daniel Uskokovič, manažer programu Wienerberger e4 dům, který stál u zrodu nápadu dát prvotnímu uvažování investorů reálné základy.
Na projektu Wienerberger úzce spolupracoval se společností ÚRS, která je zdrojem materiálových a cenových vstupů pro rozpočtáře drtivé většiny stavebních firem. To umožnilo zařadit do konfigurátoru širokou paletu produktů s cenami vždy aktuálními. A vedle značek z rodiny Wienerberger, tedy Porotherm, Tondach, Terca či Semmelrock, se zapojili i lídři ve svých segmentech, například Baumit, Vekra, Velux či Schiedel. Všichni jsou zárukou kvality.
Reálný pohled na budoucí dům
Vznikl nástroj, který i laikům umožní získat snadno a rychle představu nejen o tom, jak by jejich dům mohl vypadat, ale i kolik bude stát a jaké materiály a komponenty budou potřebovat. Výčet výše zmíněných značek ale neznamená, že konfigurátor umí jen nadstandard, vždyť všichni tito výrobci většinu svých produktů nabízejí v základní, střední i nejvyšší třídě a vybrat si tak může opravdu každý. „Lidé mají často představu, že pokud jde o dům, je to nejlepší vždy násobkem ceny, kterou si mohou dovolit, ale ono to většinou neplatí. Nejde totiž jen o cenu materiálu, ale často mnohem více o cenu práce. A u dražších produktů bývá skoro pravidlem, že práci ulehčují, zjednodušují a zrychlují. Dělali jsme si pro ilustraci vlastní porovnání konfigurace, která vycházela v nejlevnější variantě na asi pět milionů korun. Ta nejdražší varianta přidala pouze deset procent,“ komentuje to Daniel Uskokovič.
V souladu s legislativou
Přednosti konfigurátoru jsou v tom, že snadno a bez jakýchkoliv odborných znalostí získáte skutečný pohled na svůj sen. Investor se nemusí vyznat v cenách ani materiálech, nemusí řešit detaily. Stačí mu jen mít představu, jaký dům chce, zda jednoduchý, prémiový či třeba inteligentní. Zadá základní dispozice, kolik bude místností, jak budou velké či jak budou situovány, jaká bude obálka a jaká střecha. O vše ostatní se už konfigurátor postará. Na jedno kliknutí lze dokonce zvolit i režim stavby svépomocí nebo na klíč. Během 5 minut získáte 3D návrh domu včetně jeho ceny, což by se ještě před pár lety zdálo zcela neuvěřitelné.
Původně byl nástroj vyvíjen pro program Wienerberger e4 dům, ale legislativa je už tak přísná, že vlastně každá stavba rodinného domu dnes naplní nezbytné parametry e4 domu. Základní povinná pravidla pro Wienerberger e4 dům tak vlastně kopírují legislativní standard. A chcete-li mít to nejlepší, pak vám program nabízí ještě celou řadu doporučení, která zohledňují i takové detaily, jako jsou rekuperace, odpadové hospodářství či retence vody. A budoucnost ukáže, že lze stavby vnímat ještě komplexněji.
Cesty dalšího rozvoje
V základním módu, tedy pro prvotní zhmotnění představ stavebníka, soupis materiálů a základní rozpočet, je konfigurátor zdarma. Jeho využití je ovšem širší. Je totiž napojen na digitální knihovny, a díky tomu může podstatně zjednodušit a zrychlit práci projektanta. Což sice už něco stojí, nicméně šetří to čas a snižuje se i riziko chyb a nepřesností v projektech, takže se to investorům určitě vyplatí.
Konfigurátor obsahuje paletu typizovaných domů, ale v zásadě lze s jeho pomocí navrhnout i dům atypický. Jen je potřeba počítat s tím, že vizualizace jsou spíše připodobněním. „Můžete si navrhnout, a tedy i spočítat třeba dům s oválným půdorysem, ale určitě ho neuvidíte na obrázku. Funguje to podobně, jako když si konfigurujete automobil – také si ho nemůžete úplně navrhnout podle svých představ. Nevyvinuli jsme architektonický nástroj, takové ambice jsme neměli, je to skutečně konfigurátor, byť si myslím, že s velmi širokými možnostmi. Architekturu vašemu domu ale dodá až projektant,“ vysvětluje Daniel Uskokovič.
Současná podoba konfigurátoru ale není zdaleka konečná, již dnes existují ve Wienerbergeru představy o možnostech rozvoje. „Rádi bychom doplnili třeba výpočet energetické bilance nebo širší kontext fungování domu v krajině. Vidíme totiž, že i malí investoři se učí nevnímat pouze prvotní investici, ale náklady na celý životní cyklus stavby. A v tom jim budeme chtít pomoci,“ poodhaluje další plány jedinečného nástroje Daniel Uskokovič.