Zapojit se mohou také čeští architekti či odborná veřejnost, a to elektronicky prostřednictvím webové stránky wienerberger.cz/brick-award/. Pro vítězné projekty jsou připraveny zajímavé finanční odměny v každé kategorii. Cihelné stavby je možné přihlašovat až do 8. dubna 2021 včetně.
Soutěž Brick Award se poprvé uskutečnila v roce 2004 a je prestižní architektonickou soutěží, která oceňuje vynikající příklady moderní a inovativní architektury cihlových staveb. Společnost Wienerberger tímto vyzývá k podávání přihlášek pro jubilejní 10. ročník Brick Award 2022. V posledním ročníku Brick Award 2020 se soutěž těšila mimořádnému zájmu, celkem se přihlásilo 644 projektů z 55 zemí.
Ocenění Brick Award je spojeno i v tomto ročníku s finanční odměnou ve výši 7 000 EUR pro vítěze hlavní ceny a 5 000 EUR pro každého z vítězů jednotlivých kategorií.
Soutěž je rozdělena do pěti kategorií:
• Příjemný domov: rodinné domy, dvojdomy a malé bytové projekty vysoké architektonické kvality, které poskytují pohodlné, zdravé a udržitelné bydlení.
• Společné bydlení: bytové domy, které nabízejí inovativní rezidenční řešení, které zohledňuje trendy a výzvy urbanizace, jakými jsou nedostatek prostoru, sociální výzvy a nové životní koncepty.
• Společná práce: komerční, administrativní a průmyslové stavby, které poskytují pohodlné, estetické a funkční prostory.
• Sdílené společenské / veřejné prostory: pohodlné, estetické a funkční veřejné budovy pro vzdělávání, kulturu a zdravotní péči, veřejná místa a projekty infrastruktury.
• Inovace / novátorské projekty: inovativní koncepty a netradiční způsoby využití cihel, jakými jsou nové stavební technologie, na míru vyráběné cihly nebo využití ornamentů v projektu.
Kategorie ocenění mohou podléhat mírným změnám v závislosti na ročníku a vývoji trendů a aktuálních témat.
V předložených projektech musejí hrát významnou roli keramické výrobky od pálených cihel po lícové cihly, keramické obklady nebo cihelnou dlažbu. Účast v soutěži není podmíněna použitím výrobků společnosti Wienerberger. „Speciální pozornost se bude věnovat tomu, jak projekt kombinuje funkčnost, udržitelnost a energetickou účinnost. Dalším důležitým a podmiňujícím kritériem je, aby byl projekt aktuální, tj. dokončen v roce 2018 nebo později,“ dodává Ing. Pavla Peterková, vedoucí marketingu.
Po uzavření přihlášek nominuje odborná porota složená ze světových expertů na architekturu 50 nejlepších projektů, které budou zveřejněny během podzimu 2021. O vítězích v 5 kategoriích včetně hlavní ceny rozhodne odborná porota složená ze světových expertů na architekturu koncem jara 2022. Poté proběhne oficiální předávání cen ve Vídni.
Všechny informace k soutěži a odkaz na registraci projektu naleznete na webu wienerberger.cz/brick-award/.