Z faktu, že slunce dokáže na zemský povrch během 5 minut dopravit tolik energie, kolik spotřebuje celá naše populace za 1 rok, jsou patrné rezervy, které člověk ve využívání tohoto přírodního zdroje má.
V současné době můžeme pozorovat zvýšené společenské úsilí o širší zapojení systémů využívajících solární energii do energetických i topných systémů. Důvodů, proč se tak děje, je několik. Prvním z nich je omezená zásoba fosilních paliv. Z tohoto faktu logicky vyplývá druhý důvod a tím je zvyšující se cena energií vyráběných z těchto paliv a třetím důvodem je vypouštění oxidů uhlíku, které vznikají jejich spalováním, a s tím spojené negativní působení na životní prostředí.
S cílem přispět k širšímu využití solární energie a docílit tak výrazných úspor při ohřevu teplé vody a vody v topných systémech nyní přichází i tradiční český výrobce tepelné techniky - společnost Thermona. Ta ve svém portfoliu nyní nabízí nejen kvalitní plynové kotle, ať již závěsné či kondenzační, ale také solární systémy pro ohřev TUV, zimní přitápění otopných soustav a ohřev bazénů.
V našich zeměpisných šířkách mají nejširší využití solární systémy pro ohřev TUV. Je tomu tak zejména proto, že potřeba TUV je v letním období přibližně stejná, jako v zimě. Za pomoci solárního systému lze v jedno či dvougeneračním rodinném domě obvyklé dispozice pokrýt přibližně 60 % roční spotřeby teplé užitkové vody. V letní polovině roku dodává slunce téměř veškerou potřebnou tepelnou energii. V solárním zařízení pro ohřev teplé užitkové vody lze efektivně využít 30 až 45 % ročního slunečního svitu, při použití vakuových trubicových kolektorů s vyšší účinnosti pak 40 až 50 %.
Solární systém Thermona sloužící k ohřevu TUV tvoří několik základních součástí:
- Ploché popř. vakuové kolektory, které absorbují a využívají sluneční energii.
- Čerpadlová skupina, která zajišťuje cirkulaci topného média, zabezpečení solární soustavy a zároveň řeší i regulaci solárního systému pomocí vestavěné regulace.
- Solární zásobník TUV.
K dalším komponentům solárního systému patří uchycovací a propojovací sady, expanzní nádoba, odvzdušňovací ventily atd.
V případě využití solárního systému i k přitápění je nutné solární systém vybavit akumulační nádobou, která umožňuje připojení více zařízení.
Příklad využití solárního systému Thermona pro ohřev teplé vody (TUV) - Solární systém s plynovým kotlem Therm a zásobníkem TUV
Solární systém je řízen regulátorem, který spíná čerpadlovou skupinu podle teplotní diference mezi slunečními kolektory a zásobníkem TUV. Dohřev TUV je realizován v zásobníku plynového kotle. Dohřev TUV řídí regulace plynového kotle. Ke snížení tepelných ztrát a maximálnímu využití sluneční energie by měla být vzdálenost mezi solárním zásobníkem a zásobníkem plynového kotle co nejkratší. Vzhledem k možnosti dosažení vysokých teplot v zásobníku TUV, doporučujeme použít termostatický směšovací ventil TSV na výstup teplé vody. Tento ventil omezí maximální výstupní teplotu TUV na nastavenou hodnotu (maximálně na 60 °C).
Výhody systému dohřevu v solárním zásobníku plynového kotle:
- Solární zásobník se udržuje na nižších teplotách, což zvyšuje účinnost solárního systému.
- Akumulační objem solárního zásobníku je plně využit, možnost přehřátí solárního systému je minimální.
Možnost využití solárních systémů Thermona je samozřejmě mnohem širší. Na zásobník ohřívající vodu tímto alternativním způsobem může být připojeno více zdrojů tepla a jak již jsme zmínili v úvodu, solární zásobník tak s pomocí inteligentní regulace dokáže podporovat vytápění rodinných domů, bazénu apod. Otázku, jak optimálně zvolit systém právě pro váš dům, vám bezesporu pomohou kvalifikovaně vyřešit odborní pracovníci společnosti Thermona. Nákup solárního systému je nyní díky dotacím z programu Zelená úsporám mimořádně atraktivní. Ti, kteří se rozhodnou pro instalaci solárního systému Thermona právě nyní, vydělají dvakrát. Jednou na nižších pořizovacích nákladech solárního systému a podruhé na úsporách za energie na výrobu TUV.
Ivo Románek