„Tento projekt je tím největším, co jsme kdy vyrobili. Posunuli jsme díky němu hranice toho, co lze ze skla a kovu vyrobit. V tomto projektu jsme museli spojit dvě tradiční řemesla – sklářství a kovářství. Využili jsme hluboké znalosti z obou oborů a výsledek obohatili o nejmodernější technologie,“ řekl k projektu Leon Jakimič, majitel a prezident společnosti.
Tradiční řemesla obohacená o nejmodernější technologie
Broušené kameny nezáří jen samy o sobě, ale jsou také podsvícené programovatelnými LED moduly, které jsou řízeny a napájeny konektory EPIC® SENSOR M12 společnosti LAPP. Těchto konektorů je v celé instalaci použito téměř 7000. Pro napájení jsou použity kabely LAPP – zejména bezhalogenová verze ÖLFLEX® CLASSIC 110, dále vodiče Multi-Standard SC 2.1 a v neposlední řadě i vývodky, převážně SKINTOP® ST-M zpěvněné sklolaminátem pro vysokou mechanickou stabilitu. Všechny LED moduly lze jednotlivě ovládat počítačem a každý drak tak může na povel majitele hotelu „převléct kůži“ například z růžové na zelenou. Povrch dračích těl je jako obrovská obrazovka. Během montáže nosné konstrukce i následné instalace pláště a vnitřní elektrické výstroje se technici mohli pohybovat uvnitř plastiky. Celkově tak někteří pracovníci týmu na místě strávili až dva měsíce.
Dostatečná bezpečnost konstrukce
Nosným prvkem každého draka je dutá prostorová trubková konstrukce s kruhovými příčnými výztuhami, která tvoří kompletní tvar a linii těla draka. Tato konstrukce splňuje dvě základní podmínky pro montáž a údržbu - průchodnost konstrukce (včetně transportu vnitřních rozvaděčů) a možnost výměny jednotlivých šupin. Ostrov Saipan leží v seizmicky aktivní oblasti, a tak musí draci vydržet i případné zemětřesení. „Konstrukce musela být pružná a zároveň co nejlehčí. Draci, jak jsou nyní, vydrží otřesy o síle až sedm stupňů Richterovy škály,“ vysvětlil jednatel a ředitel pro technologie a inovace společnosti Martin Šikola.