Pane jednateli, kdy a jak vznikla společnost Solarius Energy?
Solarius Energy s. r. o. vznikla v říjnu roku 2009. V úvodu je potřeba ale říct, že za touto firmou stojí další dvě firmy, a to firma Stanislav Kulhavý a firma K. N. I. B., s. r. o. Firma Stanislav Kulhavý vznikla již v roce 1992 jako malá zámečnická firma a založil ji můj otec. Začali jsme lisovat drobné komponenty na mechanických lisech a pak jsme do výroby přidali výrobky z plastické hmoty. Jak se společnost rozjížděla, pořídili jsme si NC stroje, jako jsou osekávačky a ohraňováky, a začali dělat i větší výrobky. Náš obor byl ale čistě zámečnický. Tím, jak jsme se rozrůstali a dělali stále větší objemy prací, vznikla v roce 2002 nová společnost s názvem K. N. I. B., s. r. o., s podobným zaměřením. No a jak běžel čas, chtěli jsme se věnovat i dalším oborům, takže vznikla firma Solarius Energy s. r. o. Původně jsme začínali s drobnými regulacemi a pak se začali poohlížet po fotovoltaických elektrárnách, solárních kolektorech a tepelných čerpadlech. V poslední vlně jsme pak začali vyvíjet a vyrábět LED průmyslová svítidla, která jsou velice kvalitní a lze je použít jak do kanceláří, tak i do průmyslových hal, jako osvětlení fotbalových hřišť, sportovních hal nebo jako veřejné osvětlení obcí či měst.
Řekněte nám, prosím, o těchto svítidlech trochu více…
Svítidla Solarius Energy dokáží zajistit komfortní osvětlení s téměř nulovými nároky na údržbu. Vyrábíme a montujeme několik produktových řad interiérových a exteriérových svítidel. Produkty se obecně vyznačují robustní konstrukcí a jsou sestaveny z velmi kvalitních komponentů, díky čemuž si můžeme dovolit garantovat záruku 5–10 let. Nejdůležitějším komponentem svítidel jsou jejich odrazné plochy. Jejich geometrie musí zajišťovat minimální zpětný odraz ke zdrojům světla, a zajistit tak maximální odrazivost světelných paprsků do osvětlovaného prostoru. Nám se to dle certifikace dle EZU daří na 82-95 %. Odrazné plochy jsou tvořeny profilovanými hliníkovými plechy, které mají stříbrnou napařenou vrstvu o odrazivosti 99,7 %, což je hodnota, které dosahují pouze nejlepší výrobci na světě. Povrchová úprava eloxováním zajistí povrchu materiálu potřebnou stálost a odolnost proti oxidaci. Zejména u exteriérových svítidel je pak kladen velký důraz na cílené směrování kužele světla. Tuto vlastnost jsme zajistili díky použití speciálně konstruovaných optických čoček, které jsou vyrobeny z českého křišťálu. Světla pro veřejné osvětlení vyrábíme o výkonech 5–80 W. Tímto osvětlením jsme schopni pokrýt vzdálenost mezi sloupy 20–90 m, což je docela unikátní. Pro tyto účely jsme vyvinuli také vlastní, specifickou regulaci. Umíme rozsvítit i tlumit světla i do vzdálenosti až 3 km, aniž bychom přitom museli měnit kabely a elektroinstalaci v obci. Při výměně původního, klasického osvětlení za naše ledkové, se pohybujeme na 1/3 energetické náročnosti původní instalace. Vyrábíme také designová svítidla do kancelářských prostor, která umíme ovládat pomocí DALI systémů. V rámci úspor při výměnách elektrických svítidel provádíme také jejich repase.
Co si máme představit pod pojmem repase svítidel?
Repase znamená, že vezmeme staré svítidlo, vyndáme z něj všechny staré součástky a ponecháme si pouze původní korpus. Do tohoto korpusu pak vložíme veškeré nové díly na bázi LED technologií. Výhoda tohoto řešení spočívá v tom, že nemusí dojít ke změně původní elektroinstalace. Jediná změna při této výměně osvětlení spočívá v tom, že v rozvaděčích vyměníme jističe. Zdá se, že o tuto naši činnost je velký zájem a našli jsme místo na trhu, kde se můžeme velice dobře uplatnit.
Mohl byste uvést některé realizace vašeho osvětlení?
V jižních Čechách jsme instalovali veřejné osvětlení v obci Chrbonín. V současnosti je v provozu 2 roky a funguje zcela bez závad. Máme za sebou repasi osvětlení zimního stadiónu v Novém Bydžově, kde byla původní sodíková svítidla o příkonu 400 W nahrazena svítidly Solarius Repase HB o příkonu 120 W. Úspora elektrické energie je zde 70 % a zvýšení intenzity osvětlení o 20 %. Pro společnost PERI a. s. jsme prováděli repasi sodíkových svítidel ve skladu. Původní příkon svítidel byl 450 W a tato svítidla byla vyměněna za LED osvětlení SOLARIUS REPASE HB o příkonu 150 W. Snížila se tak energetická náročnost o 66 % a kvalita osvětlení se zlepšila o 30 %. Pro firmu PATOK a. s. v Lounech jsme instalovali osvětlení v jejich nové hale, v kancelářích, venkovní LED osvětlení i LED veřejné osvětlení celého areálu. Z dalších našich akcí bych jmenoval třeba zimní stadion v Táboře, volejbalovou halu v Českých Budějovicích, firmu Truhlář s. r. o. v Hlubočince nebo dětský bazén v Českých Budějovicích.
Tak to byla svítidla. A čím dalším se Solarius Energy zabývá?
Prakticky vším, co přináší úspory. Montujeme fotovoltaické elektrárny a zabýváme se i solárním ohřevem teplé vody. Tím, že jsme vlastně zámečníci, tak jsme schopni si vyrobit konstrukce těchto solárních kolektorů a umístit je prakticky kamkoliv. Rozměry solárních panelů pro solární elektrárny i pro ohřev teplé vody jsou jednotného tvaru a na střeše vypadají velice hezky. Dále vyrábíme komponenty pro světlovody, které pak kompletují specializované firmy. Snažíme se dělat rekuperaci odpadních vod, takže vracet energii zpět do života. Teplo z odpadní vody, která má mnohdy vyšší teplotu, než je teplota okolí, může být významným zdrojem další získané energie, což je velice zajímavé třeba pro panelové a činžovní domy. V současnosti vyvíjíme vlastní tepelné čerpadlo voda-voda, které by mělo mít vysokou účinnost a mělo by dosahovat v určitých aplikacích koeficient až 1:5 a 1:6. Nyní je v patentovém řízení a chtěli bychom jej uvést na trh ke konci tohoto roku.
Jak jste byl spokojen s hospodářským výsledkem loňského roku? Jak se obecně vyvíjejí obraty společnosti a jaká je její působnost?
Výsledky loňského roku vyšly velice dobře, generovali jsme zisk a ten jsme následně vrátili firmě do vývoje i výroby. Bohužel nás vloni postihla jedna velmi nepříjemná událost, kdy nás opustil můj otec, zakladatel a majitel společnosti Stanislav Kulhavý. Vzhledem k tomu, že byl i jednatelem společnosti K. N. I. B., s. r. o., bylo třeba všechny vztahy firem nuceně přestavět a kvůli této smutné události tak muselo dojít i ke generační výměně. Jinak obraty společnosti Solarius Energy stále stoupají v řádu desítek procent ročně, takže je vidět, že jdeme správným směrem. Začínali jsme malými zakázkami a dnes již děláme i zakázky několikamilionové, takže máme i dostatek referencí. Působíme na území celé ČR a veškeré montáže provádíme sami se svými zaměstnanci.
Bohužel nyní nežijeme v úplně klidné době. Jak se u vás projevují problémy s koronavirem?
Vypadá to, že nasmlouvané zakázky se budou realizovat i v této špatné době. Objemy výroby však samozřejmě začaly klesat. Díky tomu, že nám ale fungují všechny tři firmy, tak máme několik nožiček, na kterých stojíme. Jedna nožička je plastická hmota, druhá nožička jsou výrobky z mědi, třetí nožička je klasická zámečnická práce a čtvrtá nožička jsou veškeré energetické záležitosti a svítidla. Máme štěstí, že nejsme závislí pouze na jednom segmentu. Nemám tušení, co se bude dít dále a neumím to ani odhadnout. V každém případě počítáme s tím, že ekonomika půjde výrazně dolů a bude nutné provést určitá opatření, abychom mohli i nadále spolehlivě fungovat. Oproti všem ostatním máme ale velkou výhodu v tom, že máme dvě provozovny. Jedna provozovna je na Žampachu v Jílové u Prahy a druhá je na Táborsku. Pokud by jedna provozovna musela jít nuceně do karantény, tak by ji ta druhá mohla ještě stále částečně nahradit.
Jaká je přidaná hodnota vaší práce a proč by se zákazníci měli obrátit právě na vás?
Naší přidanou hodnotou je vývoj, výroba, servis a záruky. To, co vyrobíme, to taky doručíme, namontujeme a za svou práci plně ručíme. Další naší přidanou hodnotou je spolehlivost našich výrobků. Děláme věci tak, aby výkon zařízení nebyl nikdy na hraně své výkonnosti, ale aby měl vždy dostatečnou rezervu ke klidnému fungování. Pokud něco děláme, máme zájem na tom, aby naše výrobky fungovaly bez závad a nemuseli jsme se k nim vracet se zbytečnými opravami. Jsme česká firma, která si zakládá na svém jméně a nedopustí, aby si jej něčím pokazila.
Jak vidíte svou delší perspektivu?
Našim cílem je samozřejmě rozšiřovat firmu o další a další specializace. Chceme se ale i do budoucna věnovat elektroinstalacím, kam spadají svítidla i fotovoltaické systémy. Dále bychom se chtěli ubírat cestou využití odpadního tepla, energii zvenčí vtáhnout dovnitř a tím udělat něco pro naši planetu. Proč nevyužít současného globálního oteplování? Tohle je věc, na kterou bychom se měli zaměřit všichni. Naším základním krédem je šetřit energiemi a brát je pouze odtamtud, kde je to vhodné. Tím šetříme nejen přírodu, ale také peníze našich zákazníků.
Děkujeme za rozhovor
a přátelské přijetí.
Ing. Miroslav Bindač