V průběhu 5 dnů jej navštívilo celkem 65 500 návštěvníků, kteří zde mohli navštívit zástupce 1027 vystavovatelů z 41 zemí. Expozice firem obsadili v deseti obrovských halách Messe Stuttgart výstavní plochu o rozloze 120 000 m².
Zástupci naší redakce si samozřejmě tuto akci nemohli nechat ujít, a tak na několik dnů zavítali do Stuttgartu a veletrh R+T navštívili.
Zhodnocení a pozitivní zpětná vazba veletrhu
Pokud bychom chtěli zhodnotit veletrh R+T 2018, krátce by se dalo napsat, že byl mimořádně úspěšný od začátku až do konce. A jak říká Sebastian Schmid, ředitel divize technologických veletrhů, „každý den jsme na veletrhu mohli vidět usměvavé tváře návštěvníků i vystavovatelů.“ Opravdu plno bylo ve všech výstavních halách a víceméně na všech expozicích. Jak již bylo v úvodu řečeno, celkově veletrh navštívilo 65 500 návštěvníků (ve srovnání s rokem 2015 o 6 500 účastníků více) ze 140 zemí světa, přičemž 60 % přicestovalo ze zahraničí, což je zářným důkazem toho, že se jedná o největší veletrh v daném oboru na světě.
Podle provedeného výzkumu má pro 97 % oslovených klíčový význam osobní kontakt mezi návštěvníky a vystavovateli. „Kvalita“ návštěvníků zůstala na stejné úrovni i v letošním roce, kdy devět z deseti návštěvníků se přímo podílí na rozhodování o nákupu či zadávání zakázek.
Hlavní trendy R+T 2018
R + T 2018 opět nastavilo pomyslnou laťku mezinárodních standardů. „A týká se to všech trendových odvětví, jako je automatizace budov, energetická účinnost či bezpečnost a pohodlí,“ říká Sebastian Schmid. Kupříkladu rolety jsou dnes dynamické, inteligentní a automatické – a samozřejmě rychlejší než kdykoliv předtím. Řada ukázek demonstrovala, jak stínicí technika v kombinaci s inteligentními řešeními pohonů mohou účinně chránit budovy před nežádoucími vetřelci, a skloubit tak energeticky úsporný design a komfort bydlení v rodinných domech či bytech.
Atraktivní design a průkopnické technologie. Asi těmito dvěma výrazy by se dala shrnout nosná témata oblasti ochrany před slunečním zářením. Neméně významnou roli zde však hrála také úspora energie. Hojně se diskutovalo také na témata automatizace, integrace stínicích prvků do fasád resp. síťově propojených systémů. K vidění byly různé konstrukce a design, jež do budoucna bezesporu rozšíří možnosti při plánování a realizaci stínicích systémů.
V oblasti automatických vrat a brán veletrh nabídl řadu různých produktů i možných aplikací. Ty se zaměřily především na klíčové otázky jako je ochrana proti požáru a kouři, bezpečnost, energie a udržitelnost.
ČR reprezentovalo 19 českých firem
Český prapor na R+T drželo 19 vystavujících firem z naší české kotliny. Nutno podotknout, že mezi zahraničními vystavovateli nikterak nezapadly. Naši redakci zaujaly především expozice a produkty firem ZEBR, ISOTRA, ALARIS Czech Republic a KRUŽÍK. Jejich novinky můžete během března zhlédnout v dalších článcích nebo videích, které naše redakce na veletrhu R+T zpracovala.
S fantastickým produktem se na poslední chvíli na veletrh přihlásila firma RESPILON Group s. r. o., která zde demonstrovala nanovlákennou membránu do oken a dveří RESPILON AIR®. Ta přináší novou úroveň ochrany domova, jelikož zabraňuje průniku smogu, pylů i prachu, a chrání tak lidské zdraví.
A co říci závěrem? Veletrh R+T je rozhodujícím světovým veletrhem v oblasti žaluzií, rolet, markýz, pergol, slunolamů, vrat, brán a systémů pro jejich automatizaci. V tříleté periodě se zde sejdou odborníci na danou problematiku z celého světa, kteří neustále posouvají hranice tohoto oboru. Těšíme se na viděnou na R+T 2021 za 3 roky ve Stuttgartu.