Podklad
Nejprve došlo k provedení základního stavebně technického průzkumu. Na jeho podkladě došlo k návrhu provedení sanačního zásahu. Následně byly konstrukce očištěny vysokotlakým vodním paprskem a ruční mechanizací. Po očištění došlo k upřesnění rozsahu prací a optimalizaci sanačního postupu.
Lokální a plošná sanace železobetonových konstrukcí
Protože stávající konstrukce jezu byla provedena z nemrazuvzdorného betonu nedostatečných parametrů, nebylo možné provést hrubou reprofilaci pomocí běžného adhezního můstku, ale bylo nutné provést mechanické přikotvení reprofilačních vrstev k podkladu. Pro hrubou reprofilaci horních povrchů betonových konstrukcí byl využit prefabrikovaný mrazuvzdorný materiál MONOCRETE MONOMIX XP, který je formulován pro aplikaci v náročných exteriérových podmínkách. Mechanické kotvení bylo využito i pro sanaci svislých konstrukcí ve větších plochách. Pro lokální sanaci svislých konstrukcí byla použita kombinace adhezních můstků na polymercementové bázi (DENSOCRETE 111) a na epoxidové bázi (BETOLIT EP 0-1 DC + BETOFIL FH). Použití bylo voleno v závislosti na kvalitě (soudržnosti) podkladu. Epoxidový adhezní můstek byl využit v místech, kde byla konstrukce více poškozena a bylo nutné zpevnit podklad epoxidovou pryskyřicí. Materiál zvolený pro svislou sanaci byl WATERFIX XP THf.
Neaktivní trhliny a dilatační spáry
Trhliny, které se ve stávajících konstrukcích vyskytovaly, byly „přiznány“, proříznuty a následně vyplněny jemnozrnnou nesmrštivou maltou SUPERFIX THf. Dilatace mezi jednotlivými celky konstrukce byly v průběhu sanace provizorně vyplněny a po jejich dokončení došlo k jejich vyplnění PE provazcem a následně materiálem BETOLASTIC tmel 25 MS UNI. Jedná se o trvale pružný tmel na bázi MS polymerů, který má výbornou přídržnost k podkladu, UV odolnost a neztrácí pružnost ani při nízkých teplotách.
Finalizace povrchu konstrukcí
Po provedení opravy byly betonové konstrukce opatřeny ochranným nátěrem na beton, který má za úkol vytvořit bariéru na povrchu konstrukce, která ji bude separovat od působení okolního prostředí. Použit byl materiál FLEXICOAT.
Výsledek je vidět na fotografiích a díky provedenému sanačnímu zásahu bude prodloužena celková životnost konstrukce.
Příklad sanace jezu
V roce 2012 byla provedena oprava jezu Soláň. Realizátorem sanace byla firma Tomi – Remont a. s. a dodavatelem materiálů firma BETOSAN s. r. o. Vzhledem k rozsahu sanace bylo použito poměrně široké portfolio materiálů, a proto je vhodné se o provedenou sanaci podělit.
Kontaktní údaje
Betosan, s.r.o.Na dolinách 357/23, 147 00, Praha-Podolí, Tel.: +420 241 431 212, praha@betosan.cz, Web: www.betosan.cz
Mohlo by vás zajímat
Sanace betonu v korozně namáhaném prostředí
Obor sanací nabízí setkání s celou řadou typů konstrukcí a současně s celou řadou prostředí. Vedle mostních konstrukcí,..
Sanace a zesilování železobetonových konstrukcí uhlíkovými lamelami a vlákny
Sanace železobetonových konstrukcí je v současné době běžnou součástí rekonstrukcí objektů, a to jak inženýrských, tak občanských..
Sanace betonových konstrukcí vodojemu Kopanina využívá systémy Betosan
Infrastrukturu měst, mezi kterou patří také vodárenské objekty, je potřeba udržovat za každých okolností v chodu. To zahrnuje také..
Sokl z umělého kamene
V dnešní době dochází k obnově celé řady památek. I když to není zcela tak vnímáno, mezi historické povrchové úpravy patří také..
Šetrné materiály pro styk s pitnou vodou a potravinami
Uchovávání potravin a styk s pitnou vodou vyžadují prostředí, které jednak není zdrojem kontaminace potravin, nebo pitné vody..