Stavebnictví je s touto vědní oblastí hluboce propojeno a jen s její pomocí jsou možná současná konstrukční řešení, a přitom řešení ekonomicky výhodnější, bezpečnější a současně šetrnější k životnímu prostředí. Ekologický přínos chemie je možné shrnout do dvou základních tezí: minimalizace emisí CO2 a minimalizace energie spotřebované při výrobě.
Bez stavební chemie je současné stavebnictví nepředstavitelné a BASF, největší světová chemická společnost, hraje prim. „Nízkoenergetické domy, moderní komunikační tepny s mostními a tunelovými konstrukcemi, bezpečnější průmyslové komplexy, citlivá rekonstrukce historických památek a v neposlední řadě neobvyklá architektonická řešení novostaveb – to vše doslova stojí a padá s moderní chemií,“ uvedl na tiskové konferenci Ing. Radek Haloda, jednatel společnosti BASF Stavební hmoty Česká republika s.r.o..
Neviditelný pokrok s dalekosáhlými důsledky
MultiTherm® NEO
Jen v České republice se za rok spotřebuje dle zdrojů výrobců EPS cca 16,6 mil. m2 fasádního polystyrenu, což je objem cca 1,375 mil. m3 v průměrné prodejní ceně cca 770,- Kč/m3 tun polystyrenu. MultiTherm® NEO je schopen díky grafitu přidanému do expandovaného polystyrenu snížit průchodnost tepelného záření. Jemně rozemletým grafitem obohacený tzv. šedý polystyren proto vykazuje o 20% lepší izolační vlastnosti, a to při zachování identických vstupních nákladů. Přínos dokonalejšího opláštění domů je zřejmý: o 20% méně vydané energie na výrobu, o 20% menší spotřeba paliva při přepravě materiálu, širší architektonické možnosti (stačí o 20% užší vrstva při stejných vlastnostech, což s sebou nese i řadu nuancí jako například větší prosvětlenost pokojů), a přitom srovnatelná cena jako u klasického polystyrenu.
Při zkouškách materiálu na vybraných slovenských školách (2010) byly výsledky vysoce pozitivní i v jiném aspektu: po sanaci vybraného školského zařízení v Lietavské Lúčke (vedle MultiTherm® NEO, byly využity i další materiály patentované BASF jako Elastopor H, Elastocoat a Styrodur C) došlo k úspoře spotřeby plynu ve výši plných 75% oproti výchozímu stavu (2006: 284.370 kWh/a, 2010: 71.000 kWh/a).
Conipur M800
Materiály BASF jsou ale též neviditelnou, ale zcela nezbytnou, součástí pozemních komunikací, obzvláště mostních konstrukcí a podzemního stavitelství. Conipur M800 je na trhu od roku 1985 a položil základy celému systému speciální hydroizolace. Jedná se o rychle tvrdnoucí (cca 20 sekund) a stříkanou hydroizolační membránu. Vodotěsný materiál je schopen uzavírat praskliny, zastavit jejich další rozšiřování a následnou degradaci konstrukce a prodlužovat tím životnost, která je u pozemních komunikací absolutní ekonomickou prioritou.
UCRETE® UD200
Podlahy v potravinářských provozech, kde jsou často používány agresivní chemické a čisticí prostředky, musí splňovat nejvyšší hygienické evropské normy. V případě použití nesprávných podlahových systémů existují reálná rizika kontaminace podlahy a následného nákladného výpadku výroby z důvodu oprav. V chemických provozech mohou být problémy kvůli nakládání s nebezpečnými látkami z ekologického pohledu ještě větší. BASF tato rizika prakticky eliminuje unikátním materiálem UCRETE® UD200, vyrobeným moderní technologií z polyuretanových pryskyřic. Již cca 100.000 m2 podlahových ploch v České republice, zejména potravinářských komplexů, je pokryto tímto materiálem (např. Plzeňský pivovar, COCA - COLA, Pekárny Blansko atd.). Podlaha z UCRETE je schopna odolat teplotnímu šoku od – 40 do + 150 •C. Podlaha z takového materiálu má i další přednosti – je odolná vůči agresivním chemikáliím, nezapáchá, je bezespárá, hygienická a odolná vůči vlhkosti. Materiál UCRETE je držitelem řady ocenění – například Zlaté SALIMY 2012, kterou získal na potravinářském veletrhu SALIMA 2012
PCI Geofug®
Chemie zasahuje i do interiérů domů. BASF přišla před nedávnem se zdánlivou drobností, která však ve skutečnosti zásadně zvyšuje kvalitu bydlení. Spárovací hmota PCI Geofug®, vyvinutá na bázi geopolymerů, přináší revoluci především do kuchyní a koupelen. Povrch spáry (již nikoli běžné cementové), je totiž snadno omyvatelný (superhydrofilní). Na povrchu spáry se při mytí vytvoří vodní film a přebytečná voda tak může snadno vyčistit spáru od takřka všech představitelných druhů nečistot (olej, běžná drogerie v domácnosti, psací potřeby, barvy atd.).
Chemie neustále přichází s materiály nové generace a BASF jako přední světová společnost je jedním z největších inovátorů. Základní otázkou zůstává, jak velká bude u stavebních firem ochota modernizovat svá portfolia, a tím pádem zavádět dostatečně rychle nové materiály do výroby. „Současná architektura - průmyslová i obytná - by bez chemie nebyla schopna ani živořit, jednoduše by neexistovala. Když se podíváte na exteriér i interiér budov, chemie je všude. Přináší bezpečnostní prvky, prodlužuje trvanlivost staveb a je základem každého konstrukčního prvku. Když proto hovoříme o nutnosti stavět efektivněji, šetrně k prostředí a bezpečněji, hovoříme vlastně, aniž si to uvědomujeme, o chemii,“ řekl na závěr setkání s novináři Ing. Radek Haloda.
www.basf.cz
Neviditelná revoluce ve stavebnictví - chemie
26.3.2012 /
Materiály
Na architektonicky zajímavých stavbách většina lidí ocení jejich estetickou a zároveň funkční hodnotu, tedy zejména uměleckou stránku, která je tak říkajíc vidět. Málokdo ale tuší, jak velké množství vědeckého vývoje vězí za celou řadou konstrukčních prvků, které jsou obdivovány. Právě tento neviditelný pokrok je často tím, co přináší současná chemie.