Pane řediteli, společnost MCO slaví 30 let. Co toto výročí znamená pro firmu i pro vás osobně?
Třicáté výročí je pro nás významným milníkem. Nejde ale jen o oslavu historie, ale také o důležitou generační výměnu, kdy téměř po třiceti letech v ní ukončil své působení bývalý generální ředitel, Ing. Václav Kratochvíl, který společnost vedl prakticky od jejího založení a dovedl ji až tam, kde se teď nachází. Je to tedy nejen bilancování, ale i poděkování dosavadnímu vedení za skvěle odvedenou práci. Pro mě osobně je to příležitost k zamyšlení. Před více jak 20 lety jsem spojil, jako začínající projektant a čerstvý absolvent, svou profesní dráhu s touto společností. Nastal čas udělat další kroky – stanovit si nové mety, odvážné cíle a především s nasazením a rozhodností tyto úkoly plnit.
Můžete stručně shrnout vývoj společnosti od jejího založení?
Společnost byla založena v roce 1996 a její jádro tvořili zaměstnanci projektového střediska Českých drah. Někteří z nich u společnosti pracují dodnes. Následovalo rozšíření o nové pracoviště ve Valašském Meziříčí, které vzniklo transformací původního Projektového střediska Stavební obnovy železnic. Dalším významným posílením bylo v roce 2002 včlenění architektů a projektantů pozemních staveb bývalé společnosti Invespol s.r.o. Poslední expanze proběhla na jaře 2014, kdy bylo v Ostravě založeno nové, multiprofesní středisko, čímž byla dokončena dislokace společnosti do všech moravských krajů. Důležitým krokem pro nás byly také akvizice dceřiných společností Ecological Consulting, EXprojekt a Arrano Group. Dnes tak tvoříme skupinu přibližně o 220 zaměstnancích, která je začleněna do korporátní struktury SUDOP Group.
Jaké je dnes hlavní zaměření společnosti?
Profesionalita našich projektantů se v posledních několika letech uplatnila téměř výhradně na projektech železničních staveb. Pracujeme především pro Správu železnic, ale také pro České dráhy a další subjekty, které jsou na železnici navázané. V minulosti jsme se více věnovali i pozemním stavbám. Naším cílem je v budoucnu opět pracovat pro širší škálu klientů.
Na které projekty od svých začátků až po dnešek jste nejvíce hrdí?
Už ve svých počátcích jsme se podíleli na velice zajímavých stavbách. Hned v roce 1996, v době založení společnosti, jsme projektovali třeba železniční trať Skalice nad Svitavou – Brno a Hodonín – Moravský Písek. V roce 2002 jsme zahájili projekční činnost na Rekonstrukci nádraží v Ostravě-Svinově, která se po její realizaci stala Stavbou roku 2007 v Moravskoslezském kraji. V roce 2003 jsme projektovali Optimalizaci železničního uzlu Bohumín, která byla oceněna jako Dopravní stavba roku 2006. V roce 2009 jsme získali projekt Železničního uzlu Brno, který chtěl stát v tu dobu brzy realizovat. Bohužel nakonec z tohoto záměru sešlo, nicméně pro nás to byl milník k zisku dominantního postavení na moravské části železnice a bod zlomu, od kterého jsme se mohli začít ucházet i o ty největší zakázky. Významnou zakázkou, kterou jsme získali v roce 2018 byla Dokumentace pro územní řízení Železničního uzlu Ostrava, což je investice za cca 25 miliard korun, která byla nyní mírně pozdržena. V obou případech, jak u železničního uzlu Brno, tak i u železničního uzlu Ostrava, očekáváme vypsání dalších projektových stupňů, o které se budeme chtít ucházet a hrát v nich dominantní roli. Další, klíčovou záležitostí posledních pěti let jsou vysokorychlostní tratě. I zde jsme byli úspěšní a jako první z projektů, které jsme získali, byl, v té době největší zadaný projekt, Moravská brána II., což je úsek asi 45 km VRT z Hranic do Ostravy-Svinova. Projekt zpracovává sdružení firem, jehož jsme lídři. Stavba je unikátní tím, že je ze ¾ navržena v souběhu s již existujícími liniovými stavbami, což je mnohem složitější, než stavět na zelené louce. Poloměr dálnice stavěné na rychlost 130 km/hod je výrazně menší, než nutný poloměr železniční tratě pro rychlost 350 km/hod. Snažíme se k dálnici přimknout co nejvíce, ale ne vždy je to zcela možné. Díky špičkové práci našich specialistů a výborné spolupráci s objednatelem je tento projekt ze všech rozběhnutých akcí na sítí VRT nejdál a stal se v mnoha ohledech pilotním. Dalším zajímavým projektem je VRT Slezsko, což je příhraniční projekt napojení našeho vysokorychlostního systému v oblasti Bohumína směrem k polským hranicím. Významný podíl máme také na akci VRT Vysočina II. ze Světlé nad Sázavou do Velké Bíteše. Jedná se o trať o délce 80 km a nyní jsou již tyto práce těsně před odevzdáním. Celorepublikově významnou a také velice atypickou stavbou je Modernizace a zdvoukolejnění trati Brno – Přerov. V současném stavu se jedná o jednokolejnou klikatou trať na rychlost max 100 km/hod a úzké hrdlo moravské části sítě dálkových železničních tras. Zadavatel předpokládá, že po určitou dobu bude tato zmodernizovaná, dvoukolejná trať, stavěná nyní na rychlost 200 km/hod, fungovat jako součást budoucího vysokorychlostního systému. Jedná se o sérii pěti staveb. V pozici hlavního dodavatele jsme získali ve veřejné soutěži projekty 4. a 5. stavby, což jsou Nezamyslice – Kojetín a Kojetín – Přerov. Obě stavby jsou již v realizaci a jsme na ně náležitě hrdí. I zde bylo velice složité naprojektovat 2. kolej, jako přimknutí k té původní. Výzvou bylo zachování obsluhy území přesto, že musí být všechny železniční přejezdy zrušeny. Rád bych ale zmínil i další naše pěkné projekty, jako jsou rekonstrukce železničních stanic ve Vsetíně, Havířově, Bystřici pod Hostýnem nebo Jaroměři. Zajímavá je i naše práce v pozemních stavbách – rozšíření Centrálního dispečerského pracoviště Přerov, výstavby několika trakčních napájecích stanic a areálů drážních hasičských záchranných sborů. Rádi jsme zabrousili i mimo železnici, kde jsme zpracovali například architektonický návrh hlavního náměstí v Hranicích, náměstí v Kojetíně, kompletní dokumentaci sídla Úřadu na ochranu hospodářské soutěže v Brně, domov pro seniory v Újezdu u Brna nebo Kopřivnici apod.
Jaké novinky a trendy aktuálně ovlivňují vaši práci?
Velkou revolucí pro nás, projektanty, je projektování v BIM. Stát již nyní začíná soutěžit i ty největší zakázky pod podmínkou zpracování v BIM. Několik let se již na to chystáme a některé zakázky jsme si dobrovolně v tomto systému vyzkoušeli. Je to stejně významná revoluce, jako byl kdysi přechod z kreslícího prkna na počítače. Většina projektantů dodnes projektovala ve 2D, nyní se ve všech profesích přechází na 3D, což je ale jen jedna část BIM. Nejde jen o 3D modelování, ale o komplexní informační model stavby, který se využívá v průběhu celého jejího životního cyklu. Pro liniové stavby, jako jsou železnice, je to technicky a datově mnohem náročnější než pro lokální stavby budov. Dalším zlomovým bodem na železnici bude okamžik, kdy se velké projekty začnou soutěžit v režimu PPP, tak jak je tomu již dnes na dálnici. To bude pro naše inženýry a konstruktéry velká změna. Správa železnic bude hrát roli vrcholového zadavatele, naším klientem bude investorské konsorcium a především dodavatelská společnost.
Jak jste byl spokojen s hospodářským výsledkem loňského roku a jak vnímáte současnou situaci na trhu?
V loňském roce jsme dosáhli rekordních výsledků, zejména díky velkému objemu zakázek a nadmíru obětavé a intenzivní práci našich zaměstnanců. Letos bychom rádi tyto výkony zopakovali, nicméně doba je ovlivněna nástupem nové vlády, změnami ve státní správě a problémy s rozpočtem. Naše projektová činnost ale zatím běží, protože pracujeme na projektech, které byly nasmlouvány v minulosti. Otázkou je, jak bude vypadat rok 2027, do kterého zatím tolik nevidíme. Doposud jsme žili v určitých obavách, ale zdá se, že priorita budování dopravní infrastruktury zůstala i pro novou vládu klíčovou. Ekonomika šlape, takže věříme, že práce pro zkušené projektanty bude na trhu dostatek.
Jaké jsou plány společnosti do budoucna?
Klíčové pro nás i nadále zůstanou železniční zakázky na Moravě. Chtěli bychom se ale více zapojit i do projektování v Čechách a rozšířit svou činnost i do zahraničí. Zahraniční projektové trhy jsou dost uzavřené a není jednoduché se do nich dostat. Samostatnou kapitolou je Slovensko, kde se trh nyní mírně oživuje, což by pro nás mohlo být velice zajímavé. Do budoucna by mohla být velkým tématem i Ukrajina, kde bude bezpochyby probíhat obnova, modernizace i výstavba mnoha tratí. Rozšíříme škálu klientů a rozkročíme se i mimo železnici.
Na závěr – co považujete za největší přednost společnosti MCO?
Určitě stabilní a zkušený tým. Máme velmi nízkou fluktuaci, což svědčí o velice dobrém pracovním prostředí. Daří se nám do něj zapojovat mladší generaci projektantů a to je pro budoucnost firmy zásadní. Před pár lety to vypadalo, že technickou činnost již mladí nebudou chtít vůbec vykonávat. Nyní se naštěstí tento trend začíná obracet. Motivací jim může být dobrá perspektiva v zajímavém oboru a i to, že jejich práce je vidět i za desítky let. Projít se po stavbě podle vlastního projektu přináší opravdu báječný pocit uplatnění znalostí, naplnění své práce i smyslu profesního života. Společnost MORAVIA CONSULT Olomouc a.s., je známá pod zkratkou MCO. Věříme a uděláme maximum pro to, aby tato 3 písmena byla i nadále pro naše zákazníky tím lovebrandem – symbolem spolehlivosti a kvality.
Děkujeme za rozhovor a přátelské přijetí
Ing. Miroslav Bindač
























