Okapy v zimě - jak zabránit poškození

Propadlé a poškozené střechy, zničené okapy a římsy překvapí každou zimu řadu majitelů. Při tání bývají nejvíce poškozeny okapy. Jak se bránit a jaké nejčastější problémy vás mohou v zimním období čekat, radí Marek Dítě, odborník z firmy Lindab.

Okapy v zimě - jak zabránit poškození

Nejdůležitější je samotné řešení střechy, její spád a výběr vhodné střešní krytiny a samozřejmě prevence! Už při projektování střechy by se však mělo myslet i na výběr a množství vhodných bezpečnostních prvků dle dané klimatické oblasti.

Jak postupovat, když mám na střeše sníh a bojím se, že mi pokřiví okapy?

Pokud to je již v této fázi, lze pouze očekávat, že se tomu tak nestane, případně sníh ze střechy odstranit. Jakákoli opatření, která by zabránila deformaci podokapních žlabů vlivem sjíždějícího sněhu je zapotřebí provést dřív, než se sníh na střeše objeví, nejlépe již v průběhu realizace stavby. Pokud nechceme, aby sníh ze střechy sjížděl, ať už kvůli bezpečnému pohybu osob nebo z důvodu poničení podokapních žlabů, je nutné střechu zabezpečit pomocí sněhových zábran. Nejčastěji se používají sněhové zábrany trubkové, které se dle sněhové oblasti, sklonu střechy a délky krovu rozmístí v jedné a více řadách po obvodu střechy.

Dá se nějak preventivně připravit na to, aby poškození okapů sněhem nehrozilo?

Pokud nám sjíždějící sníh nevadí a potřebujeme pouze zabránit poničení podokapních žlabů, lze použít systém zpevňujících úchytů žlabů STAG, které celý okap zpevní. Takové řešení nabízí okapový systém ­Lindab ­Rainline. Dalším řešením je zapuštění okapového systému pod úroveň dráhy sjíždějícího sněhu, což lze provést pouze v některých případech. Jednou z dalších možností je na zimní období demontovat okapový systém, což bylo zvykem zvláště v horských oblastech. Pokud jste se rozhodli pro tento způsob řešení, je vhodné použít Okapový systém Lindab Rainline, který lze díky technologii stavebnicového systému snadno sestavit i demontovat. V horských oblastech bych se ovšem držel spíše řešení s použitím kvalitních sněhových zábran, například z řady Lindab Protectline nebo Safety.

Jak z okapů dostat led, aby nepřetékaly?

Již při montáži okapového systému je nutné dbát na to, aby přední hrana podokapního žlabu byla o něco níže, než je hrana zadní. Pokud nám v takto provedeném okapu zamrzne voda, tak při následném tání poteče směrem od fasády a zabráníme tak škodám, které by vznikly promáčením stěn.

Jsou například nějaké další problémy, které mohou s okapy či jinými střešními prvky v zimě nastat?

Mezi dalšími problémy, které se mohou vyskytnout a které souvisí se zamrznutím vody v okapovém systému, je prasknutí svodové roury. Svodová roura praskne vlivem rozpínajícího se ledu a to většinou místě, kde je spojená (tzv. falc). Proto je vhodné osadit svodové roury falcem směrem od fasády, tak aby při následném tání sněhu nedocházelo k zatékání na fasádu v místě porušeného svodu.


LINDAB s.r.o.
| Na Hůrce 1081/6 | 161 00  Praha 6 - Ruzyně
mobil: 724 089 836 | tel.: 233 107 206 | fax: 233 107 250
marek.dite@lindab.com | www.lindab.cz | www.lindabstrechy.cz

Fotogalerie

Doporučujeme
● Nutné rozmístit sněhové zábrany.
● Problémy se mohou vyskytnout zamrznutím vody v okapovém systému což vede k prasknutí svodové roury.

Vyhledávač stavebních pojmů

Nechte si zasílat měsíční newsletter

Na facebooku

NAŠI PARTNEŘI Další partneři