Rozvody topení v mědi pájet nebo lisovat?

Ohlasy z praxe jsou jednoznačné - u lisované mědi se prakticky nevyskytují žádné reklamace. U pájené mědi záleží jestli montážník pájí na měkko nebo na tvrdo, jaké používá teploty a pájku či jak si očistí povrch materiálu. Pokud něco zanedbá, je reklamace, popř. zkrácení životnosti na světě.

Rozvody topení v mědi pájet nebo lisovat?

Lisování je také rychlejší a bezpečnější, protože nevyžaduje použití otevřeného ohně. Pomocí speciálních tvarovek lze bez problému přecházet na další druhy materiálu jako plast, sendvičové trubky atd. K lisovanému spoji, který je "v betonu", důvěřují montážní firmy více než pájenému či šroubovanému.

Výhody lisovaných spojů

Při instalaci potrubních rozvodů je stále důležitější jednoduchá, rychlá a především bezpečná montáž. Lisovací systémy Geberit Mapress z různých druhů materiálů (nerezová ocel, měď, uhlíková ocel, vícevrstvé trubky) představují ekonomicky a technicky velmi zajímavou alternativu k běžným spojovacím metodám. Trvale těsné, neoddělitelné spoje jsou vyrobeny snadno a rychle, zcela bez pájení, svařování nebo šroubování.

Rozsah použití

Systém lisovaných spojů Mapress měď zaručuje rychlou a spolehlivou realizaci systémů vytápění a rozvodů pitné vody. Oblast použití sahá od otopných systémů, rozvodů vody, plynu (speciální sortiment pro plyn) přes solární soustavy až k potrubím chladicí vody. Obsáhlý program lisovacích tvarovek je k dostání v průměrech 15-54 mm. Geberit nabízí četné tvarovky, "šité na míru" pro různé aplikace. Ty sahají od kombinací přípojek pro otopná tělesa až po přechodová šroubení ve všech rozměrech. Vedle běžných domovních instalací se Mapress měď také výtečně hodí pro solární systémy.

Bezpečnost

Jako všechny lisovací tvarovky Mapress jsou také měděné tvarovky opatřeny tvarovaným těsnicím kroužkem. Firmou Mapress patentovaný tvar těsnicího prvku má na vnitřní straně tři definované únikové drážky, s jejichž pomocí mohou být jednoznačně zjištěny případné netěsnosti u nezalisovaných spojů při tlakové zkoušce s vodou nebo vzduchem.
Lisovací tvarovky Mapress měď, které mohou být dodávány s černým O-kroužkem z CIIR v průměrech od 12 do 54 mm, jsou vyráběny z vysoce kvalitních měděných trubek se slitinou Cu-DHP. Závitové přechodky a speciální tvarovky jsou vyráběny z červeného bronzu.

Novinka 2009 - indikátor zalisování

Každá tvarovka Mapress je nově od letošního roku zřetelně opatřena tzv. indikátorem zalisování. Plastovou folii indikátoru lze uvolnit teprve poté, co byla tvarovka správně zalisována. Instalatér tak má přehled o nezalisovaných spojích a může se vyhnout nepříjemnostem spojených s únikem vody při tlakové zkoušce.

Oblasti použití Mapress měď

- Rozvod pitné vody až do 120 °C, PN 16, mezní hodnota pH > 7,4
- Otevřené i uzavřené vodní okruhy
- Otopné soustavy/chladicí systémy, žádná omezení pro smíšené instalace
- Rozvod inertních plynů (žádné jedovaté a žádné hořlavé plyny), například dusík a oxid uhličitý
- Solární zařízení při náhradě černého O-kroužku zeleným O-kroužkem z FPM t = -30 °C až 180 °C
- Rozvod topného oleje EL při nahrazení černého O-kroužku červeným O-kroužkem z FPM!


Geberit, spol. s r. o.
Moravanská 191/85, 619 00 Brno-Přízřenice
tel.: 547 212 335, fax: 547 212 340
e-mail: sales.cz@geberit.com, www.geberit.cz

Fotogalerie

Za studena lisované spoje vznikají rychle a bezpečně a vyznačují se dlouhodobou spolehlivostí.

Vyhledávač stavebních pojmů

Nechte si zasílat měsíční newsletter

Na facebooku

NAŠI PARTNEŘI Další partneři