Čím menší dům, tím méně starostí

Při současném vývoji cen nemovitostí se pro značnou část lidí stává vlastní bydlení nedosažitelné. Mladí lidé bez úspor se ocitají ve zvláště nezáviděníhodné situaci. Jak potvrdily poslední studie Češi šetří na vlastní bydlení ze všech Evropanů nejdéle.

Čím menší dům, tím méně starostí

Vysoké hypotéky na bydlení zatíží rodinný rozpočet mladých lidí a rodin po téměř celý jejich produktivní věk. Nehledě na to, že jakékoliv životní zaškobrtnutí a dočasná neschopnost splácet se tvrdě trestá.
Investoři, kteří dokážou vystoupit ze zažitých představ o bydlení a rozhodnou se pro některou z existujících alternativ, mohou z tohoto bludného kruhu vystoupit. Na první pohled méně atraktivní bydlení může jednotlivci přinést svobodu, která je k nezaplacení.

Život s nádechem romantiky
Ať už sháníte vlastní bydlení pro občasný nebo celoroční provoz poměrně zajímavou alternativu představují tzv. Mobilheimy. Jejich kolébkou je USA, ale získávají stále více vyznavačů i v Evropě, Českou republiku nevyjímaje. Téměř 50m2 obytné plochy na kolečkách s úpravou, které umožňuje celoroční obývání pořídíte v průměru za 500 000 Kč. U použitých mobilheimů se cena pohybuje nesrovnatelně níže. Omezená užitná plocha s sebou samozřejmě přináší jisté uskromnění. Interiér mobilheimu ale využívá doslova každý centimetr a snadno se do něj vejde čtyřčlenná rodina. V rozměrově největších variantách najdete dvě ložnice, koupelnu a kuchyňský kout s obývací částí.

Upravený lodní kontejner je schopen pojmout celou rodinu. Vytápění obstarají solární panely s krbovými kamny. Odvod spalin zajišťuje komínový systém Schiedel ICS.


Primární je teplo

V naší zeměpisné šířce je při celoročním obývání nutné především zajistit teplo v zimních měsících. Dvojitá okna a izolace celé obálky objektu jsou proto samozřejmostí. Samotné vytápění pak z důvodu relativně malého užitného prostoru zvládnou jedna kvalitní krbová kamna. Důležitou součástí je i bezpečný odvod spalin. Komín je, jak se říká, srdce domu a jeho kvalita a pravidelná údržba zajistí bezproblémový chod po dlouhou dobu. Společnosti, které se zabývají výrobou kvalitních komínových systémů lze na našem trhu spočítat na prstech jedné ruky. K nejzkušenějším se u nás jednoznačně řadí společnost Schiedel, která se výrobou a vývojem komínových systémů zabývá již více jak 70 let. Zeptali jsme se proto technického ředitele společnosti Schiedel Ing. Jiřího Vrby, zda-li má jeho společnost zkušenosti s instalací komínových těles do takovýchto objektů. „Rostoucí ceny nemovitostí a složitá byrokracie při vyřizovaní stavebního povolení určitě zvyšuje poptávku po různých typech alternativního bydlení, například jsou mobilheimy nebo lodní kontejnery. Výhod je zde celá řada. Menší byrokratická zátěž, rychlá montáž a pořízení, levný provoz a minimální nároky na úklid a údržbu. Zásadní je ale především minimální finanční zátěž do budoucna. Důležité je ale dbát na detaily, volit kvalitní materiály a produkty, které na první pohled přechodné bydlení mohou povýšit na plnohodnotný domov pro celou rodinu. Naším úkolem je provádět osvětu v oblasti komínových systémů, kde není radno uchylovat se k experimentům. Nekvalitní provedení komína může mít fatální důsledky, ostatně požárů vzniklých od komína řeší každoročně hasiči několik stovek. Z naší nabídky se do mobilheimů  či upravených kontejnerů hodí některý z našich nerezových komínových systémů, ať už je to Schiedel Permeter, Schiedel ICS nebo novinka Permeter Smooth Air. Všechny tyto komínové systémy vynikají lehkou konstrukcí, rychlou montáží bez nutnosti základu a mimořádnou odolností.“  

Variabilita, kterou oceníte
Velkou výhodou mobilheimů nebo kontejnerového bydlení je značná variabilita. Snadno přikoupíte další prostor v průběhu času s tím, jak členové rodiny přibývají. Při odchodu dětí naopak stačí část prodat a nemusíte řešit, co s poloprázdným domem po vylétnutí dětí z hnízda. Pomocí odpovídající techniky je možné tato obydlí převést z místa na místo, což je bonus, který v průběhu času také není k zahození. Možná si teď si řeknete, že cihla je cihla, ale my si myslíme, že je dobré vybírat z více variant. A jak se říká, odvážnému štěstí přeje!

Vyhledávač stavebních pojmů

Nechte si zasílat měsíční newsletter

Na facebooku

NAŠI PARTNEŘI Další partneři