Jak vybrat kvalitní okno? Existují čtyři zásadní rady, jak vybrat to ideální.

Jaro je v plném proudu a konečně krásné počasí nabízí ideální příležitost pro rozjezd stavebních a rekonstrukčních projektů, které jste v uplynulých zimních měsících plánovali. Pokud součástí vašich stavebních projektů je i pořízení plastových oken, dáme vám několik tipů, jak takové okno správně vybrat.

Jak vybrat kvalitní okno? Existují čtyři zásadní rady, jak vybrat to ideální.

Společnost VEKA, která se zaměřuje na výrobu plastových okenních a dveřních profilů, a její obchodní partner OKNOTHERM spol. s. r. o., definovali čtyři klíčové rady, podle kterých může každý vybrat kvalitní a vizuálně pěkné okno.
Zákazníci často při výběru okna i dveří zapomínají, že pravidlo „za málo peněz hodně muziky“ zde rozhodně neplatí. Okna a dveře vybaveny kvalitními komponenty ani nemůžou představovat nejlevnější položku v rozpočtu výstavby domu či rekonstrukce. Na druhou stranu, kvalitní okna vám při správném servisu vydrží bez problémů i 30 let! Jak tedy při výběru kvalitních a na pohled krásných oken postupovat? Máme pro vás 4 tipy:

1. Nešetřete na okenním profilu…
Na trhu se objevují desítky výrobců plastových profilů, mezi kterými výrobci oken volí a následně z nich vyrábí svá plastová okna. Pozor na fakt, že ne všechny plastové profily se vyrábějí jen z vysoce kvalitního granulátu. Jelikož jsou v současné době plastová okna čím dál větší a těžší, je nutné dodávat plastová okna pouze v profilech třídy „A“. „Tato nevyšší třída podle normy EN 12608 ukládá výrobcům vyrábět profilové systémy, u kterých je tloušťka stěny 3,0 mm. Řada měření ukázala, že pevnost rohů u profilů třídy B je v porovnání s A třídou nižší o 15 až 25 %. Pevnost rohového spoje u svařených rámů a křídel je přitom jednou z nejdůležitějších vlastností pro stabilitu a životnost plastových oken,“ vysvětluje Milan Klepsa ze společnosti VEKA, která patří mezi přední světové výrobce profilových systémů pro plastová okna a dveře.

2. …ani na těsnění
Většina lidí již ví, že je důležité u výběru okna dbát na tepelněizolační vlastnosti, které jsou definovány hodnotou Uw (izolační schopnost okna) a Uf (izolační schopnost okenního rámu). Často se ovšem zapomíná na fakt, že tepelněizolační i jiné schopnosti okna jsou výrazně ovlivněny těsněním. Proto odborníci doporučují ptát se při výběru okna výhradně po produktech s tzv. středovým těsněním. Jedná se o třetí okenní těsnění, které je skryto v prostoru mezi křídlem a rámem okna. Tento prostor rozděluje na chladnou a teplou část. K čemu je dobré středové těsnění? „Představuje obrovskou výhodu pro okna, která mají být osazena v obyvatelných místnostech rodinných domů. Středové těsnění zajišťuje oknům lepší tepelněizolační vlastnosti, lépe tlumí hluk a rovněž lépe utěsní křídlo k rámu. Má především zásadní vliv na to, zda se vám nová okna budou, nebo nebudou rosit,“ vysvětluje Ing. Jiří Stříbrný, výkonný ředitel společnosti OKNOTHERM spol. s.r.o.

3. Trvejte na uzavřených výztuhách v rámu oken
Velice důležitou součástí, která spoluutváří konstrukci celého rámu i křídla okna, je výztuha. Vzhledem k tomu, že při dodání okna či dveří je výztuha schována uvnitř a není vidět, někteří neseriózní výrobci tuto součást mohou šidit. Mohou se rovněž objevovat výztuhy z jiného materiálu než ze standardní tloušťky ocelové výztuhy nebo ve zkrácené podobě (tedy nikoliv po obvodu celého rámu a křídla). Především z důvodu úspory na materiálu využívá většina výrobců otevřenou výztuhu, ovšem jen uzavřená výztuha vylepšuje konstrukční stabilitu okna.

Povrchová úprava VEKA SPECTRAL


4. Nesmiřte se s tradiční bílou barvou plastových oken

Máte moderní barevnou fasádu, do které by ideálně pasovala okna v jiném než tradičně bílém provedení? Pak má VEKA ideální řešení právě pro váš projekt. „Trend minulých let volá po barevné různorodosti a v kurzu jsou obzvlášť elegantní matné tóny tmavších odstínů. Proto jsme vyvinuli VEKA SPECTRAL – zcela novou technologii povrchové úpravy v široké škále barev. Jedná se o speciálně tvrzenou povrchovou úpravu odolnou proti poškrábání a otěru, která navíc dodává plastovému oknu působivý design,“ říká Milan Klepsa a dodává: „Na českém trhu od minulého roku nabízíme antracitovou, matnou okenní šedou a odstín hnědé zvaný umbra, ovšem letos naši nabídku ještě rozšíříme. Do konce roku 2018 představíme VEKA SPECTRAL v 6 dalších barevných odstínech: uhlově černé, vínově červené, ocelově modré, krémově bílé a jedlově i tmavě zelené.“

Fotogalerie

Povrchová úprava VEKA SPECTRAL
Firma

Vyhledávač stavebních pojmů

Nechte si zasílat měsíční newsletter

Na facebooku

NAŠI PARTNEŘI Další partneři