Na Slovensku byla podepsána smlouva na výstavbu úseku dálnice D1 Prešov západ – Prešov jih

Obyvatelé Prešova si konečně vydechnou. Slavnostním podpisem smlouvy dnes odstartovala výstavba jihozápadního obchvatu města Prešov. Téměř osmikilometrový úsek dálnice D1 bude vybudovaný do roku 2021. Postaví jej sdružení firem pod vedením Skupiny EUROVIA CS za 9,6 mld. korun (356 mil. EUR). Objednavatelem projektu je Národná diaľničná spoločnosť.

Na Slovensku byla podepsána smlouva na výstavbu úseku dálnice D1 Prešov západ – Prešov jih

Město Prešov je důležitou dopravní křižovatkou. Nejvyšší dopravní význam zde mají silnice I/18 ve směru východ – západ a silnice I/68 ve směru sever – jih. V současné době probíhá veškerý objem dopravy po komunikacích města Prešov, což má velký vliv na jeho životní prostředí. Město Prešov v současné době nemá vybudované komunikace nadřazené dopravní infrastruktury situované mimo zastavěné území města. Součástí této nadřazené infrastruktury je dálnice D1 a rychlostní silnice R4.

Město Prešov je jedno z mála krajských měst, které nemá vyřešené vedení tranzitní dopravy mimo městské komunikace. Díky vybudování nového obchvatu dojde ke zkrácení cesty o zhruba 19 minut pro osobní automobily a 18 minut pro nákladní vozidla, čím se také výrazně uleví obyvatelům města. V průběhu realizace prací a po jejich ukončení se předpokládá i oživení městské ekonomiky. Za prací sem budou cestovat stovky lidí. „Pro stavební Skupinu EUROVIA CS je tento projekt po delší době mimořádnou příležitostí ukázat svůj um v oblasti dopravně inženýrské výstavby. Pevně věřím, že se jej zhostíme na výbornou a v roce 2021 to ocení jak řidiči, tak obyvatelé Prešova“, sdělil Martin Borovka, předseda představenstva EUROVIA CS.
Takřka 8 km dlouhý úsek dálnice D1 procházející kolem města Prešov začne vznikat začátkem léta 2017 a hotový by měl být v roce 2021. Na trase nové D1 vznikne i 2,2 km dlouhý tunel, 18 mostů a více než 6 km protihlukových stěn. Vybudován bude kruhový objezd pro plynulé napojení dopravy na komunikaci I/18 a II/546 do Prešova. Dále budou realizovány rozsáhlé inženýrské sítě a úpravy potoka Vydumanec. Kromě toho vysadí zhotovitel v rámci rekultivace krajiny také 58 000 ks keříků a přibližně 500 ks stromků.


Základní informace:
Název stavby: Dálnice D1 Prešov západ – Prešov jih
Investor: Národná diaľničná spoločnosť, a.s.
Zhotovitel: EUROVIA SK, EUROVIA CS, Doprastav, Metrostav, Metrostav Slovakia
Doba realizace: léto 2017–2021
Doba výstavby: 48 měsíců
Hodnota zakázky: 9,6 mld. CZK (356, 4 mil. EUR)
Délka úseku: 7,87 km
Délka tunelu: 2,2 km
Počet mostních objektů: 18
Protihlukové stěny: 6 km
Objem výkopů: 1 348 914 m³
Objem násypů: 1 070 062 m³

Zdroj fotografií: Národná diaľničná spoločnosť, a.s.

Fotogalerie

Firma

Vyhledávač stavebních pojmů

Nechte si zasílat měsíční newsletter

Na facebooku

NAŠI PARTNEŘI Další partneři