Dveřní výplň – tvář vchodových dveří

Mnozí z vás jistě dobře vědí, co obnáší renovace nebo stavba rodinného domu. Jak už napověděl nadpis článku, my se zaměříme pouze na jednu jeho část, na vchodové dveře, konkrétně na jejich výplň. Málokdo tuší, že výplň vchodových dveří je samostatný výrobek. 

Dveřní výplň – tvář vchodových dveří

Výrobci a prodejci plastových a hliníkových oken kupují dveřní výplně a usazují je do svých rámů, čímž teprve vznikají kompletní dveře.

Tradičním a nejstarším výrobcem dveřních výplní v České republice je firma VP trend s. r. o.„Pokud si jdete vybrat nové plastové nebo hliníkové dveře, ve většině firem Vás hned po výběru profilu odkážou na letáček s dveřními výplněmi, které určují vzhled celých dveří. Tak se lidé nejčastěji dostávají do kontaktu s naší firmou,“ říká MgA. Stanislav Obyt, vedoucí obchodního úseku VP trend, který nám odpověděl i na další otázky týkající se dveřních výplní.

V jakých provedeních a materiálech se dveřní výplně vyrábí?

Plastové výplně z materiálu ABS jsou všeobecně nejprodávanější a jsou považovány za ideální výrobek co se týče poměru mezi cenou a kvalitou. Dále jsou to luxusní výplně z hliníku a na opačném konci cenově i kvalitativně jsou dveřní výplně z materiálu HPL (tzv. „papír-laminátu“), který tvoří slisovaná papírová hmota zalitá pryskyřicí.

Které z nich jsou nejpoužívanější a dají se rozdělit do patřičných cenových kategorií?

Nejdražší jsou výplně z hliníku, kdy, zjednodušeně řečeno, výplň tvoří tepelně-izolační jádro spolu se dvěma hliníkovými deskami. Výhodou těchto výplní od firmy VP trend je možnost provedení prakticky v jakékoliv barvě ze vzorníku RAL i libovolném dřevodekoru. Do druhé skupiny patří výplně z plastu, neboli ABS. Jejich základní vlastností je, že se dají tepelně tvářet, a na výplni tak vznikají ozdobné reliéfy, které jsou stále velice oblíbené. Třetí skupinu, nejlevnější a nejjednodušší na výrobu a technologii, tvoří výplně z materiálu HPL, neboli vysokotlakého laminátu. Firma VP trend nabízí výplně i v tomto provedení. Důvodem zákaznického zájmu je především cena, která je výrazně nižší než u kvalitnějších plastových (ABS) výplní.

Jaké další doplňky nabízíte, resp. uspokojíte i individuální potřeby náročnějšího zákazníka?

Zákazníkům je k dispozici bohatá paleta typů a široký sortiment zasklení od standardních ornamentních skel až po originální ručně vyráběná pískovaná skla, vitráže, nebo skla spékaná. Nabízíme i provedení dveřních výplní s pravým kamenem, kde si zákazník může vybrat z pískovce a břidlice (světlou nebo tmavou variantu).Hodně populární jsou teď i tzv. „překryvné výplně“. Od roku 2013 rozšířila firma VP trend s. r. o. svůj sortiment právě o překryvné hliníko-plastové dveřní výplně určené pro překrytí dveřního křídla u plastových vchodových dveří. Vnější pohledovou stranu překryvné dveřní výplně tvoří 2mm silná hliníková deska potažená (renolitovou) fólií, případně lakovaná práškovou barvou v RAL-odstínech, vnitřní stranu deska plastová (ABS). Jádro výplně tvoří extrudovaný polystyren (XPS).

Na co by si měl dát zákazník pozor v souvislosti s dveřními výplněmi a na co by se měl ptát dodavatele svých dveří? Jak poznám kvalitního dodavatele?

Především záleží na výběru materiálu, ze kterého je výplň vyrobená a samozřejmě také na kvalitě jeho zpracování. Výhodou plastových (ABS) výplní od firmy VP trend je zejména možnost montovat je i v provedení s dřevodekorovým povrchem na všechny světové strany bez omezení, což většina konkurenčních firem  kvůli tepelnému namáhání nedoporučuje. Příčinou není materiál sám o sobě, ale technologicky náročnější zpracování výrobku, které ne každý výrobce dokáže zvládnout. Naopak výplně vyrobené z materiálu HPL jsou extrémně pevné, ale potýkají se s větší lámavostí a křehnutím při nízkých teplotách. Toto křehnutí může vést až k prasknutí i při slabším úderu, například sněhovou koulí. Další nevýhodou je, že výplně HPL se nedají tepelně tvarovat, takže je možné je za rozumnou cenu dodat jen v hladkém provedení bez ozdobného reliéfu.Nicméně ani hliník není zázračný materiál a například jeho použití v oblastech s agresivním ovzduším, jako jsou průmyslové aglomerace, se příliš nedoporučuje.

Jakou záruku mohou zákazníci očekávat?

Díky mimořádné kvalitě svých výrobků jako jediná v Evropě nabízí firma VP trend plnou záruku 7 let na plastové (ABS) dveřní výplně. Na hliníkové výplně je záruka 5 let, stejně jako na výplně z materiálu HPL, který, jak již bylo řečeno, je alternativou k plastu (ABS), ale pouze jako výrazně levnější a tím pádem i méně kvalitnější řešení.

Děkujeme za rozhovor
Ing. Jiří Zahradnický

VP trend s. r. o.
Lidická 1013, 272 03 Kladno 3
tel.: 312 242 010, fax: 312 242 880
e-mail: vptrend@vptrend.cz, www.vptrend.cz

Vyhledávač stavebních pojmů

Nechte si zasílat měsíční newsletter

Na facebooku

NAŠI PARTNEŘI Další partneři