Návrh osvětlení svěřte odborníkům. Výsledek stojí za to!

Osvětlení domu pana Marka a paní Petry, které vám chceme představit, je hezké, praktické, ale i atraktivní a z pohledu designu zajímavé. Nezasvěcenému laikovi by se mohlo zdát, že koupit a rozmístit svítidla v interiéru je více méně banální záležitostí. Nicméně opak je pravdou.  Pokud pro osvětlení jednotlivých místností či pracovních ploch zvolíme nevhodný typ svítidla či světelného zdroje, může.

Návrh osvětlení svěřte odborníkům. Výsledek stojí za to!

Své o tom ví odborníci – světelní technici – kteří se navrhováním osvětlení interiérů profesionálně zabývají. Právě oni Vám poradí, jaká světla do svého domu vybrat, jakými zásadami se řídit a jak se v typech světelných zdrojů a svítidel nejlépe zorientovat. Několik drobných rad Vám můžeme dát i my.

Sortiment světel je dnes nesmírně široký. Nejzásadněji je dělí účel jejich využití. V obytném prostoru je to obvykle centrální stropní osvětlení, osvětlení pracovních ploch v kuchyni, garáži či dílně, místní osvětlení například jídelního stolu či čtecího koutu a dále doplňková osvětlení, ke kterým patří stojací lampy, dekorativní či nouzové osvětlení. Světelné zdroje dnes tvoří stále ještě žárovky – teplotní zdroje, zářivky – výbojové zdroje a v poslední době moderní – LED osvětlení.

Z hlediska světelného toku můžeme světlo rozdělit na bodové (osvětlení je intenzivně soustředěno do jednoho místa) a rozptýlené.

Bodové osvětlení je nevhodné při veškerých pracovních činnostech, protože vytváří odlesky a vrhá silný zkreslující stín. Naopak je vhodné pro vypíchnutí určitých zajímavých zákoutí interiéru (například krb, knihovna, obraz apod.)

Rozptýlené osvětlení nám poskytují například zářivky, ale i žárovky uschované za mléčnými kryty lustrů a osvětlovacích těles. Tento typ rozptýleného zářivkového osvětlení je vhodný pro všechny typy pracovních činností. To je důvod, proč je zářivkové osvětlení instalováno v horních skříňkách kuchyňských linek například nad varnými plotýnkami či dřezy, v autodílnách či pracovnách.

Samostatnou kapitolou je barva osvětlení. Díky moderním LED diodovým systémům ji lze dnes měnit a ve své podstatě dosáhnout jakéhokoliv odstínu.

Nicméně pro nás nejpřiroze­nější zůstává i nadále teplotní osvětlení, které vytváří žárovka, popřípadě halogenová výbojka.Důvod je jednoduchý. Teplotní zdroje rozžhavují wolframové vlákno, a tento druh světla tak má nejblíže ohni, kterým si lidé svítili dlouhá tisíciletí.

Nejlépe to poznáme, pokud s pomocí vypínače se zabudovaným reostatem ztlumíme intenzitu světla v místnosti na minimum. Pak je zřejmé, že barva světla žárovky je skutečně sytě žlutá až oranžová.

Zajímavé typy osvětlení využívá i cihlostavba pana Marka a paní Petry. Originální je zejména použití halogenových světel upevněných do dřevěných trámů v obývacím pokoji. Po jejich uvedení do činnosti je intenzita světla v obývacím pokoji dostatečná pro jakoukoliv činnost. Pro místní – komorní osvětlení nad sedačkou a konferenčním stolkem je určena designová stojací lampa s krytem z mléčného skla. Je vybavena možností regulace intenzity světla, což umožňuje vytvoření nenucené intimní atmosféry.

Krásná je i sestava zavěšených světel nad jídelním stolem či nástěnná svítidla u výstupu z obývacího pokoje na terasu před domem.

K halogenovému osvětlení pan Marek říká: „Když jsem tento typ osvětlení uviděl, hned se mi zalíbilo. Problém však byla jeho cena u našich tuzemských prodejců. Nakonec jsem na něj náhodou narazil u našich sousedů v Rakousku. Nebudete věřit, jaké bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že cena je tam několikanásobně nižší, než u nás.“

Ivo Románek

Vyhledávač stavebních pojmů

Nechte si zasílat měsíční newsletter

Na facebooku

NAŠI PARTNEŘI Další partneři