Klempířské prvky z titanzinku vydrží po celou životnost domu

Pokud se zeptáte na názor stavebních odborníků, z jakých materiálů stavět rodinný dům, pak Vám převážná většina z nich odpoví následovně. Běžně odhadovaná životnost u nás stavěných cihlových rodinných domů je zhruba 100 let. S ohledem na dosažení této hranice by pak měla být volena skladba a trvanlivost jednotlivých materiálů či komponentů, z nichž je dům realizován.

Klempířské prvky z titanzinku vydrží po celou životnost domu

O tom, že cihla (dům na fotografiích je postaven ze superizolačních cihel Porotherm tl. 44 cm, Si) mezi tyto materiály jednoznačně patří, nemusíme polemizovat. Příkladů najdeme mnoho u nás doma i v zahraničí. Důležité však je, aby se této úrovni dokázaly při výstavbě domu přiblížit i ostatní materiály.

K těm nejdůležitějším konstrukcím patří střecha. Střechu však dnes nelze chápat jako monolitní celek, který tvoří pouze střešní krytina. Naopak. Tvoří ji řada prvků a různých detailů, které ovlivňují životnost domu neméně zásadně.

Mezi ně se na jedno z předních míst řadí odvodnění a oplechování střechy. K nejtrvalejším řešením v tomto ohledu je jejich zhotovení z mědi či titanzinku.

Majitelé tohoto domu si vybrali titanzinek. Použili jej nejen k rea­lizaci odvodnění střechy a jejímu oplechování, ale jeho tvárnosti využili i při zastřešení půlkruhových vikýřů. Důvody k tomu měli dva. Prvním z nich bylo, že se jedná o tradiční přírodní materiál, který vyniká svou mimořádnou životností, pěkným vzhledem, vynikajícími vlastnostmi při zpracování i šetrností k životnímu prostředí. Dále během času vytváří na svém povrchu rovnoměrnou ochrannou vrstvu, tzv. patinu. Tato patina šedé barvy je výsledkem působení povětrnostních vlivů a zaručuje mu vysokou odolnost, bezúdržbovost a deklarovanou životnost 80 – 100 let.

Ano. Druhým důvodem je pak tedy ona šedá patina, která se esteticky náramně hodí k černé skládané střeše. Skutečně. Prohlížíme-li fotografie, musíme konstatovat, že to náramně ladí. Třetí důvod použití titanzinku se pak nabízí sám. Jeho životnost přesně odpovídá budoucí předpokládané životnosti domu 100 let.

Ivo Románek

Vyhledávač stavebních pojmů

Nechte si zasílat měsíční newsletter

Na facebooku

NAŠI PARTNEŘI Další partneři