Klempířské prvky z titanzinku vydrží po celou životnost domu

Pokud se zeptáte na názor stavebních odborníků, z jakých materiálů stavět rodinný dům, pak Vám převážná většina z nich odpoví následovně. Běžně odhadovaná životnost u nás stavěných cihlových rodinných domů je zhruba 100 let. S ohledem na dosažení této hranice by pak měla být volena skladba a trvanlivost jednotlivých materiálů či komponentů, z nichž je dům realizován.

Klempířské prvky z titanzinku vydrží po celou životnost domu

O tom, že cihla (dům na fotografiích je postaven ze superizolačních cihel Porotherm tl. 44 cm, Si) mezi tyto materiály jednoznačně patří, nemusíme polemizovat. Příkladů najdeme mnoho u nás doma i v zahraničí. Důležité však je, aby se této úrovni dokázaly při výstavbě domu přiblížit i ostatní materiály.

K těm nejdůležitějším konstrukcím patří střecha. Střechu však dnes nelze chápat jako monolitní celek, který tvoří pouze střešní krytina. Naopak. Tvoří ji řada prvků a různých detailů, které ovlivňují životnost domu neméně zásadně.

Mezi ně se na jedno z předních míst řadí odvodnění a oplechování střechy. K nejtrvalejším řešením v tomto ohledu je jejich zhotovení z mědi či titanzinku.

Majitelé tohoto domu si vybrali titanzinek. Použili jej nejen k rea­lizaci odvodnění střechy a jejímu oplechování, ale jeho tvárnosti využili i při zastřešení půlkruhových vikýřů. Důvody k tomu měli dva. Prvním z nich bylo, že se jedná o tradiční přírodní materiál, který vyniká svou mimořádnou životností, pěkným vzhledem, vynikajícími vlastnostmi při zpracování i šetrností k životnímu prostředí. Dále během času vytváří na svém povrchu rovnoměrnou ochrannou vrstvu, tzv. patinu. Tato patina šedé barvy je výsledkem působení povětrnostních vlivů a zaručuje mu vysokou odolnost, bezúdržbovost a deklarovanou životnost 80 – 100 let.

Ano. Druhým důvodem je pak tedy ona šedá patina, která se esteticky náramně hodí k černé skládané střeše. Skutečně. Prohlížíme-li fotografie, musíme konstatovat, že to náramně ladí. Třetí důvod použití titanzinku se pak nabízí sám. Jeho životnost přesně odpovídá budoucí předpokládané životnosti domu 100 let.

Ivo Románek

NAŠI PARTNEŘI Další partneři