Uvažujete o podlahovém vytápění? Pak si přečtěte jaký beton zvolit, aby bylo funkční.

Podlahové vytápění se stává stále oblíbenějším způsobem vytápění rodinných domů. Díky velké ploše topného potrubí je možné ohřívat topnou vodu na nižší teplotu a plně tak při jeho realizaci využít úsporných tepelných čerpadel.

Uvažujete o podlahovém vytápění? Pak si přečtěte jaký beton zvolit, aby bylo funkční.

Jak již sám název systému napovídá, je podlahové vytápění uloženo v podlaze a je její součástí. Na podkladní beton je proto nejdříve aplikována tepelná a kročejová izolace. Na ni je položena speciální separační vrstva z perforované polyetylénové fólie, mezi jejichž výstupky je instalováno topné potrubí. Po té nastává velmi důležitá fáze zabetonování takto připraveného potrubí první vrstvou betonu, aby nedošlo k jeho poškození vlivem stavebního provozu do cca výše trubek. Následně je pak zhotovena betonová vrstva tloušťky cca 45 mm. Na tu je pak kladena nášlapná vrstva podlahy, například keramická dlažba, lino apod. Pro kvalitu celé podlahy je mimořádně důležité, aby bylo dosaženo maximální rovinnosti betonového podkladu. Vynikajícími betonovými produkty pro realizaci podlah v nichž je umístěno podlahové vytápění disponuje společnost Českomoravský beton. S jejich výrobky dosáhnete při Vaší stavbě během několika dní vynikajícího výsledku.

Litý cementový potěr CEMFLOW® nejen pro vlhké prostory
Jak snadno a rychle lze dnes vyřešit výstavbu podlahy s podlahovým vytápěním, se můžete nyní konkrétně přesvědčit při demonstraci pokládky litého cementového potěru CEMFLOW® na stavbě rodinného domu. ­Investor zvolil právě tento stavební materiál, protože mu v projektu splnil veškeré požadavky a očekávání. Samotná realizace pokládky podlahy o velikosti cca 150 m2 ve dvoupatrovém rodinném domě trvala v partě tří stavebníků přibližně dvě hodiny. V následující fotoreportáži se o tom můžete přesvědčit.

V případě, že hledáte kvalitní a rychlé řešení pro stavbu podlahy. Má pro tuto výstavbu skupina Českomoravský beton ideální řešení. Aplikací přímo dovezeného litého cementového potěru CEMFLOW® postavíte kvalitní pochozí podlahy, které splní i ty nejnáročnější požadavky.

Nastavení výšky litého cementového potěruCEMFLOW® pomocí trojnožek nad předempoložené části podlahového souvrství

Nastavení výšky litého cementového potěru CEMFLOW® pomocí trojnožek nad předem
položené části podlahového souvrství

Dosáhnout samonivelačních vlastností cementového potěru je velmi složité. Díky unikátní receptuře je CEMFLOW® objemově stálý, s maximální hodnotou smrštění 0,5 mm/m, při zachování vysoké tekutosti směsi. Své ­využití má pro podlahy, kde je z důvodů zvýšené vlhkosti nutné použít právě cementový ­výrobek.

Nastavení výšky litého cementového potěruCEMFLOW® pomocí trojnožek nad předempoložené části podlahového souvrství

Umožňuje však také pokládat nášlapné vrstvy dříve než v případě anhydritových potěrů. ČSN 74 4505 stanovuje maximální dovolenou vlhkost potěru před pokládkou nášlapných vrstev. V případě cementových potěrů je například pod paropropustné podlahoviny (např. koberec) nejvyšší dovolená hodnota vlhkosti 5 %.

Ideálně připravený prostor pro pokládkulitého cementového potěru CEMFLOW®

Ideálně připravený prostor pro pokládku litého cementového potěru CEMFLOW®

U CEMFLOW® je jí dosahováno v závislosti na tloušťce potěru, klimatických podmínkách a systému větrání na stavbě již po 7 – 14 dnech. To předurčuje tento stavební materiál k použití pro výstavbu podlahy nejen ve vlhkých prostorách, ale také v ostatních běžných podlahových konstrukcích, kdy se často stavaři dostávají do kolize s dílčími termíny předání díla a úspora času v řádu až desítek dní pro ně má velký význam.

Další výhodou CEMFLOW® je také možnost aplikovat na jeho povrch lité úpravy povrchu, jako např. lité teraco a speciální nátěry. Při odborné ukládce a dodržení technologických zásad se mohou investoři těšit z perfektně rovného povrchu podlahy, která splňuje přísné požadavky platných norem.

Aplikace litého cementovéhopotěru CEMFLOW®

Aplikace litého cementovéhopotěru CEMFLOW®

Komplexní řešení podlahy
Samotnou pokládkou dříve uvedených litých potěrů předchází aplikace vyrovnávací vrstvy nebo tepelné izolace. Pro toto řešení je ideální lehký silikátový materiál – cementová litá pěna PORIMENT®. Používá se jako vyrovnávací vrstva (např. na klenby), tepelná izolace (ploché střechy, místnosti nad nevytápěnými prostory), spádová vrstva na plochých střechách nebo jako náhrada pěnového polystyrenu. Materiál je vhodný všude, kde je třeba vyplnit hluché místo konstrukce bez nadměrného přitížení. Pevnost běžně používaných pěn se pohybuje v rozmezí 0,5 až 4 MPa, a nejsou proto vhodné na nosné konstrukce. Součinitel tepelné vodivosti se zvyšuje se zvyšující se objemovou hmotností. Do nejlehčích typů pěn se používá jako plnivo recyklovaný drcený polystyren nebo polystyrenové perly, čímž se součinitel tepelné vodivosti ještě více snižuje. Při použití na plochých střechách nebo v jiných otevřených prostorech je nutné zabránit rozplavení pěny (např. deštěm). Díky vysoké objemové stálosti není nutné provádět dilatační spáry.

Nejrozšířenějším způsobem výroby jsou kompletní výroba na betonárně nebo výroba ve speciálním zařízení Aeronicer® II na stavbě z dovezeného cementového mléka. Při výrobě materiálu na stavbě se šetří dopravní náklady, jeden autodomíchávač dokáže přivézt materiál až na 26 m3 hotové cementové pěny. Pří zpracování pěna nevyžaduje vibraci, stačí jen srovnání latí, tyčí nebo houpacím rádlem (jako u potěrů). Cementové pěny jsou pochozí za 2 až 3 dny. Předpokládá se jen nezbytné zatížení spojené s pokládkou dalších vrstev. Na vrstvu cementové pěny je vždy nutné položit vrstvu roznášející zatížení, například ­Anhyment® nebo Cemflow®.

Moderní stavební materiály CEMFLOW® a PORIMENT® se můžou kdykoliv uplatnit při výstavbě nebo rekonstrukci podlahy, kde je vyžadována rychlost a kvalita. Vyrábí se v betonárnách po celé České republice za nepřetržité kontroly kvality výroby. Na stavbu je dodáván autodomíchávači a do konstrukce je ukládán pomocí mobilních čerpadel. Výrobcem je skupina Českomoravský beton člen Heidelberg­Cement Group, která působí již přes 20 let na trhu stavebních hmot v České republice. V případě zájmu neváhejte kontaktovat přímo výrobce. Více informací a kontakty naleznete na www.transportbeton.cz.

Českomoravský beton, a.s.
Beroun 660, 266 01  Beroun
tel.: 311 644 005, fax: 311 644 010
www.transportbeton.cz

Vyhledávač stavebních pojmů

Nechte si zasílat měsíční newsletter

Na facebooku

NAŠI PARTNEŘI Další partneři