Temelín a Klaus. Co mají společného?

Podíváme-li se na výsledky krajských voleb a naši rozkolísanou politickou scénu na celostátní úrovni, pak za touto situací může stát mnoho důvodů. Jeden z nich však, jak již to tak v politice bývá, převládá. Je to boj o moc a o peníze.

Temelín a Klaus. Co mají společného?

Inu, jak praví staré pořekadlo, kdo má moc, má peníze. Nebo je chce. Proto, jakmile dnes již cvičené smečky politických vlků ucítí svou kořist, jdou za ní v duchu – občané, republiko, ideje, přesvědčení, jste nám lhostejné. Proč o tom mluvím?
V našich luzích a hájích má být totiž realizován obří tendr na dostavbu nového bloku Jaderné elektrárny Temelín v přibližné hodnotě cca 300 mld. Kč. Z původně tří zájemců dnes ve skutečnosti zbývají jen dva a to, že politické reprezentace zemí, odkud tito účastníci přicházejí, mají naprosto odlišné geopolitické i strategické zájmy, je nabíledni.
Rozpolcená je v současné době i naše již tak nestabilní politická scéna. Úvaha, že svůj značný vliv na tuto rozpolcenost má i dostavba Temelína, je v tomto ohledu více než patřičná. Hraje se totiž o hodně.
Podívejme se proto pro přesnější ilustraci a lepší pochopení, co se ve věci Temelína již odehrálo na poli politického vyjednávání. Na sklonku října loňského roku navštívil český premiér Petr Nečas Washington. Na této schůzce byly projednávány zejména ekonomická a bezpečnostní témata, ale rozhovor se dotkl také dostavby jaderné elektrárny Temelín. Výrazem důležitosti, kterou americká strana této návštěvě přikládala, bylo, že Petr Nečas byl po Václavu Havlovi teprve druhým českým státníkem, který byl ubytován v Blair House, oficiální rezidenci pro prezidentovy hosty hned naproti Bílému domu.
V prosinci téhož roku se na dvoudenní návštěvu Prahy vydává tehdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv i s manželkou. Hostí jej pro změnu jeho český protějšek Václav Klaus. Přivítání probíhá ve Strahovském klášteře, následuje společná večeře manželských párů a následující den se koná další jejich soukromá schůzka. Těsně před odletem se Medveděv krátce schází i s premiérem Nečasem.
To by samo osobě neznamenalo vůbec nic. Nicméně od jisté doby vidíme, jak někdejší představitel a zakladatel české pravicové scény té nynější stále více hází klacky pod nohy, umně přisypává píseček do skřípajícího soukolí koalice a nechá šimrat své pověstné ego pány Šťastnými, Tluchoři, Šnajdry a jinými odborníky zejména na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. V prezidentských volbách podporuje dalšího levicového populistu Zemana a pokud kvůli jím vrácenému zákonu o důchodové reformě padne vláda? Nevadí! Vždyť rudo oranžová koalice, která po volbách vznikne, se jistě rychle obejme s Putinovým autoritářským režimem. Prostě sliby se maj plnit... Opravdu ještě štěstí, že ten člověk v březnu 2013 končí. A ODS v čele s ním? Další mrtvé zvíře vedle LVA.

Ivo Románek

foto:profimedia.cz

Fotogalerie

Vyhledávač stavebních pojmů

Nechte si zasílat měsíční newsletter

Na facebooku

NAŠI PARTNEŘI Další partneři