SOLÁRNÍ OKNA - úspora na vytápění

V současné době, kdy cena energií neustále stoupá, je kladen velký důraz na dobrou izolaci staveb, rodinných domů obzvláště. Dnes už i domy musí mít, podobně jako elektrické spotřebiče, energetické štítky vypovídající o jejich energetické náročnosti. Proto i výrobci oken, která jsou důležitým prvkem stavby, musí nabízet své výrobky s co nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi.

SOLÁRNÍ OKNA - úspora na vytápění

Je známo, že okna a dveře jsou nejslabším článkem stavby a může jimi unikat 30 – 40 % tepla. Proto se v posledních letech řešily hlavně izolační možnosti oken tak, aby v zimě nešel chlad zvenku a teplo zevnitř neunikalo ven a v létě se teplo udrželo pokud možno venku. Ještě asi před deseti lety byl koeficient prostupu tepla, tzv. Uw s hodnotou 2,0 dostačující, dnešní norma už však požaduje Uw max. 1,2 (W/m2K). Výrobci oken se tedy předhánějí, aby dosáhli co nejmenšího čísla, ale nejde takto snižovat do nekonečna. Technologické možnosti oken umožňují dostat se nyní mezi 0,7 – 0,6. Jak tedy ještě jinak vylepšit vlastnosti oken a zlepšit tak svou konkurenceschopnost?

V jarním a podzimním období je příliš dobrá izolace spíše na škodu. Vzduch je sice chladnější, ale slunce ještě umí zahřát, obzvlášť přes okna. Eurookna se vyrábějí buď s dvojsklem, které izoluje méně, nebo s trojsklem, které izoluje více. Standardní trojsklo ale současně brání prostupu žádoucích slunečních paprsků právě v tomto období. K optimálnímu využití vlastností skel je možné nakombinovat okna s dvojsklem a trojsklem podle orientace domu, tzn. dvojskla na slunečné strany a trojsklo na stinné. Druhou možností jsou tzv. solární okna se speciálními trojskly, která při zachování dobrých izolačních vlastností propouštějí více slunečního záření (www.okna-dvere.cz/clanky/solarni-okna).

Standardní sklo má solární faktor 50 %, což je množství procházejícího slunečního záření. Solární sklo má 62 %. Z tohoto důvodu jsou pasivní a nízkoenergetické stavby projektovány s velkými terasovými okny směrem na jih či jihovýchod, aby se využilo co nejvíce sluneční energie a snížily se tak náklady na vytápění. Pokud svítí slunce několik hodin denně, vyhřejí se tyto stavby o pár stupňů a postačí třeba jen přitopit navečer v krbu.

Doposud se na velké prosklené plochy pro lepší tepelný zisk používalo dvojsklo, ale při velmi nízkých teplotách jako tomu bylo třeba poslední zimu, už může být horší izolační schopnost skla znát.

Aby nedocházelo k přehřívání v létě, doporučuje se okna zastínit, např. přesahem horního patra nebo střechy, pergolou či venkovními žaluziemi.

Využívat energii ze slunce lze už dnes mnoha způsoby a nejsou k tomu třeba ani složité a drahé technologie. Přímý pobyt na slunci lékaři nedoporučují, nechte tedy slunce vstoupit do vašich domovů tak, aby bylo k užitku tím správným způsobem.

HON - okna, dveře, s.r.o.
Jarkovická 7, 746 01 Opava - Vlaštovičky
tel.: 553 653 233, fax: 533 793 490

Firma

Vyhledávač stavebních pojmů

Nechte si zasílat měsíční newsletter

Na facebooku

NAŠI PARTNEŘI Další partneři