Zahraniční investoři požadují zelené budovy

Investoři do realit stále častěji slyší na nálepku zelené budovy. Opatřování různých certifikátů ekologicky šetrných staveb pro developery znamená náklady, které jdou do stovek milionů korun.

Zahraniční investoři požadují zelené budovy

Přestože šetrné stavění je globální trend, pro mnohé realitní hráče certifikáty představují neurčitou nálepku, která má projektu zajistit vyšší tržní hodnotu.

„Záleží, jak kdo pojem šetrná budova chápe. U nájemců se motivace liší podle toho, zda se jedná o velkou korporaci s pevným seznamem pravidel, nebo menší firmu, která chce uspořit náklady,“ uvedl v debatě pořádané Asociací pro rozvoj trhu nemovitostí Eduard Forejt z poradenské firmy Jones Lang LaSalle. Nájemci zatím certifikáty šetrných budov často nevyžadují. Naopak důvodem, proč teď developeři projekty barví do zelena, jsou zahraniční investoři.

„Investice nefungují jako před krizí, a když někdo kupuje produkt, tak ten nejlepší, a součástí toho je certifikace,“ tvrdí Forejt. Investor ani nemusí sledovat energetickou úspornost budovy a její jednotlivé parametry. „Ve velké míře je to marketing a móda,“ připustil ředitel České rady pro šetrné budovy Boris Zupančič. Navíc i mezi odborníky existují různá vnímání toho, co má splňovat udržitelná budova.

Nejčastěji používané zahraniční certifikáty Leed a Breeam zahrnují širší spektrum požadavků, než jsou náklady na energie. O „zelenosti“ budov rozhodují i kritéria uživatelského komfortu od tlumení hluku přes výhled z oken až po stojany na kola.

Nicméně významným motivem pro výstavbu zelených kanceláří může být v příštích letech právě úspora energií. Ceny energií porostou, tím i náklady na provoz budov.

Dalšími v tuzemsku užívanými certifikáty jsou britský Breeam či český SBToolCZ. Do palety certifikátů má brzy vstoupit i německý systém ScoreRE. České vysoké učení technické teď chystá vznik Univerzitního centra energeticky efektivních budov.

Fotogalerie

Vyhledávač stavebních pojmů

Nechte si zasílat měsíční newsletter

Na facebooku

NAŠI PARTNEŘI Další partneři