Plynostav Pardubice holding akciová společnost nejen na Středním východě

Počátkem července letošního roku 2010 se na internetových stránkách Ministerstva zahraničí České republiky objevila následující zpráva s domicilem ze saúdskoarabského Rijádu:

Plynostav Pardubice holding akciová společnost nejen na Středním východě

„U příležitosti zahájení činnosti společného podniku firem Plynostav Pardubice a Alinfrad, firmy Plynostav Arabian Ltd., byl Jeho Excelence Dr. Lubomír Hladík, velvyslanec ČR v Království Saúdská Arábie, přijat v závěru června Jeho Královskou Výsostí princem Turki Bin Meshari Bin Saud Bin Abdulaziz Al-Saud, majitelem společnosti Alinfrad. Společnost Plynostav Arabian Ltd. soustředí svou aktivitu na spolupráci se saúdskými partnery v řešení projektů všech typů produktovodů, v rehabilitaci zastaralých systémů rozvodu vody, plynu a kanalizace.“

Ke stručnému sdělení byla připojena fotografie, na níž jsou vedle výše zmíněných osobností a princova blízkého spolupracovníka Emada W. Hamdana zachyceni také předseda představenstva a generální ředitel Plynostavu Pardubice holding Ing. Jiří Krš a ředitel Plynostavu Arabian Ltd. JUDr. Zdeněk Šponar. Tomu, kdo má představu o všem, co je spojeno se založením, registrací a prvními kroky v činnosti firmy na území Saúdské Arábie, nebylo třeba dodávat, že pardubické firmě se podařil, navíc v rekordně krátké době tří měsíců, husarský kousek.

Přesně před rokem, v tomto čase – v odborném časopise Stavební a investorské noviny – jsme poskytli redakci rozhovor s Ing. Jiřím Kršem, v němž se vyjádřil generální ředitel Plynostavu při příležitosti 60. výročí založení společnosti. Informace o pronikání tradičního dodavatele potrubních systémů na světové trhy vzbudily značný ohlas, a tak jsme usoudili, že nebude od věci se opět sejít a předat veřejnosti další nové informace. Telefonicky jsme se domluvili a redaktor pan Jaroslav Pospíšil přijel právě včas.
Pracovníci Plynostavu totiž k 30. září letošního roku ukončili svařování 62 kilometrů dlouhého plynovodního potrubí o průměru 900 milimetrů mezi syrským městem Aleppo a hranicí s Tureckou republikou. Nyní je na projektu v Sýrii, který tvoří součást Arabského plynovodu, čekají ještě postupné dokončení ukládání, propojovací práce a kompletace objektů na trase, aby po závěrečném čištění a tlakových zkouškách mohli začít s předáváním díla investorovi. Zatím se zdá, že zkrácený termín dokončení v únoru 2011 by ze strany Plynostavu neměl být ničím ohrožen. Mimochodem, svářeči odvedli v nelehkých podmínkách pořádný kus práce, vždyť zmiňovaných dvaašedesát kilometrů se jim podařilo dát dohromady za necelých pět měsíců! Kvalitní výsledky firmy tak přispívají k dobré reputaci celé České republiky v Sýrii. V samotném Plynostavu nenecháváme nic náhodě a v mnohém spoléháme na svoji vlastní kancelář v Damašku, která ostražitě sleduje další vyhlašované tendry.

V centru pozornosti na Blízkém východě ovšem není pouze Sýrie, zajímavé příležitosti v oblasti výstavby plynovodů, ropovodů, vodovodů, regulačních či předávacích stanic a jiných speciálních zařízení se rýsují také v sousedním Libanonu, ale například také v Tunisu a Libyi. Konkrétní smlouvy na vstup do zakázek jsou připravovány ve zmíněném Království Saúdská Arábie.
O tom, že Pardubice nejsou pouze městem perníku, dostihů a ploché dráhy, ale rovněž šikovných odborných stavebníků, se však ví také v bezprostřední blízkosti České republiky. U našich severních sousedů se ve Wierzchowicích, ležících přibližně šedesát kilometrů severovýchodně od Vratislavi, naplno pracuje na stavbě velkokapacitního podzemního zásobníku plynu a paroplynové elektrárny. Polští partneři, kteří jsou v tomto strategickém projektu lídrem mezinárodního konsorcia, oceňují příkladný přístup a profesionalitu pracovníků Plynostavu, stejně jako jejich schopnost pohotového řešení jakýchkoli problémů, které stavba tak velkých rozměrů přináší. I z tohoto důvodu si vybrali Plynostav ke stálé spolupráci na podobných stavbách, ale i na liniových projektech, s nimiž se v Polsku počítá v příštích letech.
Tradičním zájmovým terito­riem, na které se zaměřují specialisté obchodního oddělení firmy, jsou samozřejmě Ruská federace a země bývalého Sovětského svazu. Právě proto byla v centru Moskvy, v bezprostřední blízkosti Českého domu, letos otevřena další zahraniční kancelář Plynostavu. Její pracovníci se zajímají o projekty naftového a plynárenského průmyslu jak na Sibiři a Dálném východě, tak třeba ve středoasijských republikách, odkud vedou důležité potrubní trasy.
Soustředění se na zakázky v zahraničí znamenalo pro Plynostav velmi důležitý impuls pro další rozvoj firmy. Vedení akciové společnosti si je však zároveň velmi dobře vědomo nutnosti zůstat i na domácím trhu a patřit zde k rozhodujícím hráčům. Vždyť pod většinou stávajících strategických potrubních tras v České republice, fungujících třeba v případě ropovodu Družba i po desítkách „odsloužených“ let, nemluvě o naprosté většině domácích podzemních zásobníků plynu, je podepsán Plynostav. A právě rekonstrukce a rozšiřování podzemních zásobníků je nyní pro firmu velkou domácí příležitostí. Obor působení firmy se však stále rozšiřuje: v minulých letech se staly důležitými referenčními stavbami práce na velkokapacitních nádržích pro ropné produkty, ale i podíl na výstavbě paroplynových elektráren (nejen doma ve Vřesové, ale kupříkladu i v lotyšské Rize a v již zmíněných polských Wierzchowicích).
Mohlo by se zdát, že Plynostavu se daří, na co sáhne. Skutečnost je však vždy složitější a život přináší mnohdy nečekaná poznání. Pro pana Ing. Jiřího Krše je kupříkladu nepochopitelný nedostatek odborných technických pracovníků, stavebních inženýrů a strojařů, kteří jsou schopni se domluvit cizími jazyky. V poslední době jako by se vůbec začal projevovat nižší zájem mladých lidí o práci v cizině, dříve tolik exotické a pro nás prakticky jinak nedostupné. Snad jde pouze o přechodný jev, věří v Plynostavu ti, co připravují na leckdy komplikovaných jednáních nové zakázky a tím další pracovní příležitosti. Společnost Plynostav Pardubice holding a.s., které se za poslední dva roky podařilo téměř zdesetinásobit obrat, určitě má co nabídnout.                                       

Roman Marčák
Business Department

Vyhledávač stavebních pojmů

Nechte si zasílat měsíční newsletter

Na facebooku

NAŠI PARTNEŘI Další partneři